Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."— Transkript prezentace:

1 Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu

2 Elektronický čítač – měřič frekvence OB21-OP-EL-CT-JANC-M-3-013 OB21-OP-EL-CT-JANC-M-3-013

3 Měřič frekvence  Pro měření kmitočtu se používá číslicový přistroj elektronický čítač, který se často také nazývá zkráceně čítač.  Je vytvořen z počítadla doplněného časovou základnou, hradlovacím a řídícím obvodem.

4 Měřič frekvence Blokové schéma měřiče kmitočtu

5 Měřič frekvence  Časová základna vytváří kmitočty pro hradlování vstupního měřeného kmitočtu s 50% střídou.  Např. kmitočet 0,5 Hz trvá l s v logické úrovni 0 a l s v logické úrovni 1.  Je-li tedy na vstupu logického členu AND logická 0 z časové základny, je na výstupu logická 0 (na vstup C nevstupují žádné hrany, počítadlo tedy nepočítá).  Přichází-li ale z časové základny logická 1, měřený kmitočet prochází do počítadla.

6 Měřič frekvence  Dovolíme-li vstupovat do počítadla měřený kmitočet po dobu jedné sekundy, napočítá počítadlo číslo odpovídající kmitočtu měřeného signálu.  Toto číslo bude zobrazeno na počítadle po dobu trvání logické 0 na výstupu časové základny.  Aby bylo další čítání správné, musí se počítadlo vynulovat. K tomu slouží řídící obvody, kde se vygeneruje velmi krátký impuls v okamžiku přechodu logické 0 do logické 1 na výstupu časové základny, který vynuluje počítadlo.

7 Měřič frekvence  Nevýhoda takového zapojení je zřejmá, na zobrazovací jednotce se po dobu počítání rychle mění čísla.  Výsledkem toho je nečitelnost naměřené hodnoty při počítání.  Výsledek je čitelný jenom polovinu doby čítání

8 Měřič frekvence Toto lze odstranit doplněním počítadla pamětí, vložené mezi čítač a zobrazovač v každé dekádě. Naměřený údaj se tedy v době čítání zobrazuje z paměti a nový výsledek se přepíše až po skončení čítaní (časová základna přejde do logické 1). Signál pro přepsaní paměti generují řídící obvody při sestupné hraně signálu z časové základny. Blokové schéma jedné dekády čítače s pamětí

9 Časová základna  Časová základna je další důležitou součástí elektronického čítače.  Je tvořena generátorem přesného kmitočtu a děliči kmitočtu.  Děliče kmitočtu jsou realizovány sériově řazenými čítači.  Potřebujeme-li více kmitočtů, dekadicky odstupňovaných, použijeme desítkové čítače.

10 Časová základna Blokové schéma časové základny

11 Časová základna  Signál je odebírán z generátoru, nejčastěji pro vysokou přesnost řízeného krystalem. Kmitočet z generátoru je dělen děličem kmitočtu realizovaným číslicovými děliči - čítači.  Velmi často je zapotřebí výstupních kmitočtů dekadicky uspořádaných, pak jako děliče volíme dekadické čítače (děliče deseti).

12 Časová základna Časová základna s generátorem řízeným krystalem a dekadickými čítači

13 Časová základna  Oscilátor kmitá na kmitočtu 4,096MHz, je dělen prvním čítačem 2 12 (4096).  Na výstupu je tedy kmitočet l kHz.  Následuje pět dekadických čítačů, na jejichž výstupech je vždy desetkrát nižší kmitočet. Například na výstupu IC4A je kmitočet l Hz.

14 Časová základna Jiná varianta děliče kmitočtu realizovaná pomocí obvodů TTL

15 Časová základna Časová základna s obvody HC TTL a generátorem NE555

16  Děkuji za pozornost  Ing. Ladislav Jančařík

17 Literatura  Konstrukční katalog polovodičových součástek TESLA, logické integrované obvody, TESLA Rožnov pod Radhoštěm 1982  J. Bernard, J. Hugon, R. Le Corvec: Od logických obvodů k mikroprocesorům I


Stáhnout ppt "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."

Podobné prezentace


Reklamy Google