Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Klopný obvod JK. Je to sekvenční, dynamický, synchronní obvod se dvěma stabilními stavy, který pracuje jako paměťový člen pro jeden bit. Používá se pro.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Klopný obvod JK. Je to sekvenční, dynamický, synchronní obvod se dvěma stabilními stavy, který pracuje jako paměťový člen pro jeden bit. Používá se pro."— Transkript prezentace:

1 Klopný obvod JK

2 Je to sekvenční, dynamický, synchronní obvod se dvěma stabilními stavy, který pracuje jako paměťový člen pro jeden bit. Používá se pro stavbu registrů a čítačů. Má dva synchronní informační vstupy J a K závislé na hodinových impulsech na vstupu C a dva asynchronní vstupy R a S. Pokud je klopný obvod realizován jako jednostupňový => reaguje na vzestupnou hranu (čelo) hodinového impulzu. Pokud je klopný obvod realizován jako dvoustupňový (Master – Slave) => reaguje na sestupnou hranu (týl) hodinového impulzu. Obvod JK se chová velmi podobně jako RS klopný obvod. Analogie vstupů:J = S K = R Tento obvod je dynamicky řízen hodinovými impulsy (pravidelné či nepravidelné). Obvod JK se ovládá logickými 1 jako SR obvod, na rozdíl od něho, ale nemá žádný zakázaný stav (R = S = 1). Při vstupech J = K = 1 se výstup Q klopí výstupu do opačného stavu s každou vzestupnou (jednostupňový JK) hranou hodinového pulsu. Pro dvoustupňový JK obvod dojde k překlopení se sestupnou hranou hodinového pulsu.

3 Klopný obvod JK J T C Blokové schéma K Pravdivostní tabulka Stavy 1 a 2 se využívají pro registry Stav 3 se využívá pro čítače t t t t t

4 Klopný obvod JK – dělič frekvence J T C Blokové schéma K Pravdivostní tabulka Stavy 1 a 2 se využívají pro registry Stav 3 se využívá pro čítače t t t t t


Stáhnout ppt "Klopný obvod JK. Je to sekvenční, dynamický, synchronní obvod se dvěma stabilními stavy, který pracuje jako paměťový člen pro jeden bit. Používá se pro."

Podobné prezentace


Reklamy Google