Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."— Transkript prezentace:

1 Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu

2 Počitadlo OB21-OP-EL-CT-JANC-M-3-012 OB21-OP-EL-CT-JANC-M-3-012

3 Čítač s LED displejem Zapojení čítače s LCD displejem

4 Čítač s LED displejem  Toto zařízení je určené k počítání čehokoliv. Od počítání otáček až po nejrůznější počítání impulsů.  Zapojení obsahuje čítač sestavený z integrovaných obvodů 7490. Tento integrovaný obvod obsahuje 4 JK klopné obvody a několik logických členů NAND a je možné je využít současně jako dělič dvěma a dělič pěti.

5 Čítač s LED displejem  Dělič dvěma je realizován prvním klopným obvodem a dělič pěti dalšími třemi klopnými obvody.  Vnějším propojením výstupu a prvního klopného obvodu na vstup B druhého klopného obvodu získáme dělič deseti anebo čítač modulo 10.

6 Čítač s LED displejem  Signál je přiváděn na vstup A čítače 7490. Ten posílá vstupní signál dále v BCD kódu ze svých výstupů a, b, c, d do převodníku D147.  Převodník dále rozsvěcuje jednotlivé segmenty sedmisegmentového displeje.

7 Čítač s LED displejem  Zařízení není nutné nijak nastavovat a pracuje na první zapojení. Tlačítkem Reset se celý čítač vynuluje a počítá znovu od nuly.  Můžeme použít jakýkoli LED displej.  Jelikož se jedná o obvody TTL musí být napájecí napětí přesně 5V.  Čítač obsahuje 4 dekády a dokáže tak počítat impulsy od 0 do 9999.

8 Třímístné počitadlo

9 TTL, TTL-LS, TTL-ALS, CMOS-HCT CMOSCMOS-HC Napájecí napětí 4,8V-5,2V3V-18V3V-8V Logická úroveň „0"Vstupní0V-0,8V0-20% napájecího napětí Logická úroveň „0"Výstupní0V-0,4V Logická úroveň „1"Vstupní2V-napájecí napětí80-100% napájecího napětí Logická úroveň „1"Výstupní2,4V-napájecí napětí Napájecí napětí a logické úrovně jednotlivých technologií

10 Třímístné počitadlo Zapojení jedné dekády elektronického počitadla realizovaného obvody CMOS

11  Děkuji za pozornost  Ing. Ladislav Jančařík

12 Literatura  Konstrukční katalog polovodičových součástek TESLA, logické integrované obvody, TESLA Rožnov pod Radhoštěm 1982  J. Bernard, J. Hugon, R. Le Corvec: Od logických obvodů k mikroprocesorům I


Stáhnout ppt "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."

Podobné prezentace


Reklamy Google