Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."— Transkript prezentace:

1 Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu

2 Tranzistor OB21-OP-EL-ZEL-JANC-L-3-022

3 Tranzistor  Tranzistor patří k nejdůležitějším polovodičovým součástkám.  Tvoří ho krystal polovodiče s dvěma přechody PN.  Střední část krystalu je báze B a přechody PN ji oddělují od oblastí s opačným typem vodivosti, které označujeme jako kolektor C a emitor E.  Oblast kolektoru je zpravidla větší než oblast emitoru a přechody jsou v malé vzdálenosti, takže objem báze mezi oběma přechody je velmi malý.

4 Tranzistor Tranzistor a jeho schematická značka

5 Tranzistor  Podle druhu vodivosti jednotlivých částí označujeme tranzistory jako typy NPN a PNP.  U tranzistoru typu NPN směřuje šipka označující emitor z tranzistoru a u typu PNP má šipka směr opačný.  Ke kolektoru, bázi a emitoru jsou připojeny kovové elektrody.  Z tranzistoru, který je zabalen do pouzdra, vychází trojice vodičů, pomocí kterých jej zapojujeme do obvodu.

6 Tranzistor Zapojení tranzistoru do obvodu

7 Tranzistor  Nejprve sestavíme kolektorový obvod.  Kolektor je připojen ke kladnému pólu zdroje a emitor k pólu zápornému.  Kolektorový přechod (mezi bází a kolektorem) je zapojen v závěrném směru a kolektorovým obvodem proto neprochází proud, výchylka miliampérmetru je nulová.  Pak zapojení doplníme o obvod báze.

8 Tranzistor  Bázi připojíme přes mikroampérmetr a rezistor o velkém odporu ke kladnému pólu druhého zdroje, jeho záporný pól připojíme k emitoru.  Poněvadž napětí na přechodu mezi bází a emitorem je orientováno v propustném směru, začne obvodem báze procházet malý proud.  V tomto okamžiku však zjistíme, že proud začal procházet i obvodem kolektorovým, ačkoliv napětí na kolektorovém přechodu zůstává orientováno v závěrném směru. Přitom kolektorový proud je mnohokrát větší než proud bázový.  Nastal tranzistorový jev.

9 Tranzistor  Tranzistorový jev můžeme ve stručnosti charakterizovat takto:  Malé napětí vzbuzuje v obvodu báze proud, který je příčinou mnohokrát většího proudu v obvodu kolektorovém.  Nastává zesílení proudu.  Základním parametrem tranzistoru je proudový zesilovací činitel β.

10 Tranzistor Převodní charakteristika tranzistoru

11  Děkuji za pozornost  Ing. Ladislav Jančařík

12 Literatura  J. Kubrycht, R. Musil, L. Voženílek: Elektrotechnika pro 1. ročník učebních oborů elektrotechnických, SNTL Praha 1980  V. Suchánek: Dioda, tranzistor a tyristor názorně, SNTL Praha 1983  http://www.wikipedia.org http://www.wikipedia.org


Stáhnout ppt "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."

Podobné prezentace


Reklamy Google