Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ČÍSLICOVÁ TECHNIKA Sekvenční logický obvod- úvod Ing. Dušan Pauček Střední škola, Havířov-Šumbark, Sýkorova 1/613, příspěvková organizace Tento výukový.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ČÍSLICOVÁ TECHNIKA Sekvenční logický obvod- úvod Ing. Dušan Pauček Střední škola, Havířov-Šumbark, Sýkorova 1/613, příspěvková organizace Tento výukový."— Transkript prezentace:

1 ČÍSLICOVÁ TECHNIKA Sekvenční logický obvod- úvod Ing. Dušan Pauček Střední škola, Havířov-Šumbark, Sýkorova 1/613, příspěvková organizace Tento výukový materiál byl zpracován v rámci akce EU peníze středním školám - OP VK 1.5. Výuková sada – ČÍSLICOVÁ TECHNIKA, DUM č. E11

2 Základem sekvenčního logického obvodu je bistabilní klopný obvod, tvořený z kombinačních logických obvodů typu NOR nebo NAND, které jsou vzájemně spojeny kladnou zpětnou vazbou. Jedná se o paměť o velikosti jednoho bitu, která je schopna uchovat stav logické „1“ nebo „0“. Blokové schéma: Kombinační log. obvod Paměť vstup výstup

3 Sekvenční logický obvod může nabývat těchto transformací: -Jedničková stav kdy se výstup nastaví do hodnoty logické „1“, bez ohledu na stav paměti. „SET“ nastavení. -Nulová stav kdy se výstup nastaví do hodnoty logické „0“, bez ohledu na stav paměti. „RESET“ nulování. -Paměťová stav kdy výstupem bude stejná hodnota jaká je uložená v paměti. Buď logická „1“ nebo „0“. -Klopná stav kdy výstupem bude opačný stav paměti. Tzn., že výstupem bude logická „0“ jeli v paměti logická „1“, nebo logická „1“ jeli v paměti logická „0“.

4 SLO můžeme rozdělit na: -Asynchronní u těchto obvodů se změna vstupních veličin projeví hned na výstupu. Zpoždění se projevuje jen průchodem impulsu přes elektronické obvody. V rozsáhlém logickém obvodě dochází k různým hodnotám zpoždění, což může vést ke vzniku hazardních stavů. Toto se nahrazuje synchronizací. -Synchronní u těchto obvodů se výstupy mění v jednom časovém okamžiku na základě synchronizačního (taktovacího, hodinového) impulsu. Systém mění své hodnoty v přesně definovaných impulsech.

5 SLO mění své hodnoty v přesně definovaných okamžicích daných hodinovým signálem. A to buď na náběžnou (vzestupnou) hranu impulsu změna z log. „0“ na log. „1“, nebo na doběžnou (sestupnou) hranu impulsu změna z log. „1“ na log. „0“. 0 úroveň log. „1“ úroveň log. „0“ t(s) 0 11 Náběžná hrana změna z „0“ na „1“ Doběžná hrana změna z „1“ na „0“

6 POUŽITÁ LITERATURA KANTNEROVÁ Ivana. Sbírka příkladů z číslicové techniky. 1. vyd. IDEA SERVIS, konsorcium., 2003, ISBN 978-80-85970-66-1.


Stáhnout ppt "ČÍSLICOVÁ TECHNIKA Sekvenční logický obvod- úvod Ing. Dušan Pauček Střední škola, Havířov-Šumbark, Sýkorova 1/613, příspěvková organizace Tento výukový."

Podobné prezentace


Reklamy Google