Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

H L Í S T I C E 1 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "H L Í S T I C E 1 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním."— Transkript prezentace:

1 H L Í S T I C E 1 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 HLÍSTICE vnitřní cizopasníci obratlovců tělo nečlánkované a na průřezu kruhovité tělo pokryto kutikulou kožně svalový vak → pohyb trávicí trubice i s řitním otvorem Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

3 HLÍSTICE nervová soustava = gangliová oddělené pohlaví = gonochoristé pohlavní dvoutvárnost pohlavní dvoutvárnost sameček se nápadně liší od samičky sameček se nápadně liší od samičky ochrana = dodržování hygieny Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

4 ŠKRKAVKA DĚTSKÁ tenké střevo dětí ústním otvorem přijímá potravu z obsahu tenkého střeva samičky dlouhé 15 až 20 cm Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 2

5 3 ŠKRKAVKA DĚTSKÁ Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

6 ŠKRKAVKA DĚTSKÁ vývojový cyklus: vajíčka s výkaly z těla ven → s potravou do zažívacího traktu → z vajíček se ve střevě vyvinou larvy → provrtají stěnu střev a dostanou se do krve → proniknou do plicních sklípků → dostanou se do dýchacích cest → při vykašlávání do úst → odtud do trávicí soustavy vajíčka s výkaly z těla ven → s potravou do zažívacího traktu → z vajíček se ve střevě vyvinou larvy → provrtají stěnu střev a dostanou se do krve → proniknou do plicních sklípků → dostanou se do dýchacích cest → při vykašlávání do úst → odtud do trávicí soustavy trvá 30 dní trvá 30 dní Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

7 ROUP DĚTSKÝ tlusté střevo dětí samička klade vajíčka v blízkosti konečníku → svědění 1 cm dlouhý Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 5 4

8 SVALOVEC STOČENÝ ve svalech často smrtelně nebezpečný Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 6 7

9 HÁĎÁTKO ŘEPNÉ kořeny řepy rostliny chřadnou a žloutnou často velké škody Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

10 Použité obrázky: obr.č. 1 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nematoda_Gadus_Morhua_Fish_MArket_Atlantic_Canada.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nematoda_Gadus_Morhua_Fish_MArket_Atlantic_Canada.jpg Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 (Unported) obr.č. 2 – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ascaris_lumbricoides.jpeg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ascaris_lumbricoides.jpeg autor tento obrázek uvolňuji jako volné dílo, a to celosvětově obr.č. 3 – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ascaris_lumbricoides2.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ascaris_lumbricoides2.jpg autor tento obrázek uvolňuji jako volné dílo, a to celosvětově autor tento obrázek uvolňuji jako volné dílo, a to celosvětově obr.č. 4 – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pinworms_in_the_Appendix_(3).jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pinworms_in_the_Appendix_(3).jpg Creative Commons Attribution 2.0 Generic license obr.č. 5 – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Enterobius_vermicularis.png http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Enterobius_vermicularis.png autor tento obrázek uvolňuji jako volné dílo, a to celosvětově obr.č. 6 – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Trichinella_larv1_DPDx_weis_rotate.JPG?uselang=cs http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Trichinella_larv1_DPDx_weis_rotate.JPG?uselang=cs autor tento obrázek uvolňuji jako volné dílo, a to celosvětově obr.č. 7 – vlastní archiv autora (Kavlíková Ivana) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

11 Použitá literatura: ČABRADOVÁ, VĚRA. HASCH, FRANTIŠEK. SEJPKA, JAROSLAV. VANĚČKOVÁ, IVANA. Přírodopis pro 6. ročník základní školy a primu víceletého gymnázia. 1. vyd. Plzeň: Nakladatelství Fraus, 2003. ISBN 807238211X. str. 56 – 57. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Stáhnout ppt "H L Í S T I C E 1 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním."

Podobné prezentace


Reklamy Google