Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Ž A H A V C I 12 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Ž A H A V C I 12 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním."— Transkript prezentace:

1 Ž A H A V C I 12 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 Kmen: ŽAHAVCI = MNOHOBUNĚČNÍ ŽIVOČICHOVÉ • žahavé buňky  omráčení kořisti • moře, sladké vody, stojaté vody 3 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

3 ROZMNOŽOVÁNÍ ŽAHAVCŮ • dvě stádia – medůzové (pohlavní) a polypové (nepohlavní) 4 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

4 Kmen: ŽAHAVCI • Třída: POLYPOVCI (nezmar, medůzka) • Třída: TRUBÝŠI (měchýřovka) • Třída: ČTYŘHRANKY (čtyřhranka) • Třída: MEDŮZOVCI (talířovka, medůza) • Třída: KORÁLNATCI (sasanka, korál) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

5 Třída: POLYPOVCI • převládá polypové stádium • sladkovodní i mořské druhy • jediní zástupci žahavců žijící v Česku Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

6 NEZMAR HNĚDÝ • vakovité tělo + ramena • dvouvrstvá stěna –ve vnější vrstvě žahavé buňky –ve vnitřní vrstvě trávicí enzymy • primitivní trávící soustava tvořená láčkou • otvor ústní a vyvrhovací zároveň 13 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

7 14 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

8 NEZMAR HNĚDÝ • nepohlavní rozmnožování –pučení • pohlavní rozmnožování (hermafrodit) –z některých tělních buněk se vytvoří –spermie = samčí pohlavní buňky –vajíčka = samičí pohlavní buňky  oplození  oplození Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 15 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

9 NEZMAR HNĚDÝ • rozptýlená nervová soustava –buňky se dotýkají pouze výběžky • konzument • regenerace –obnova ztráty části těla Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 16 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

10 Medůzka sladkovodní • tvoří i medůzové stádium • velké přehrady a rybníky v Česku rybníky v Česku Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 17 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

11 Třída: TRUBÝŠI • mořští druhy • plovák –pod ním kolonie polypů Měchýřovka portugalská –smrtelně nebezpečná Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

12 Třída: ČTYŘHRANKY • smrtelně nebezpečné • jen v teplých tropických mořích Čtyřhranka smrtelná (mořská vosa) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

13 Třída: MEDŮZOVCI • mořští, převládá medůzové stádium • žahavé, často ve velkých hejnech Talířovka ušatá Talířovka svítivá Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

14 Třída: KORÁLNATCI • mořští žahavci • bez medůzového stádia Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

15 SASANKY • přisedlé na mořském dně Sasanka koňská Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 26 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

16 KORÁLI Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. • schránky z vápence – tvorba korálových útesů a korálových ostrovů • schránky používané v klenotnictví Korál červený

17 KORÁLI • korálová moře jsou jedněmi z nejbohatších ekosystémů na zemi, ohroženy lidskou činností, vyskytují se pouze v tropických mořích Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

18 1. nepohlavní stádium u žahavců – 1.písmeno 2. stádium medůzové a …………… písmeno 3. producenti, reducenti, …………….. – 2. písmeno 4. symbióza řasy nebo sinice + houba – 3. písmeno 5. buněčná stěna hub je tvořena – 3. písmeno 6. představitel třídy polypovců – 9. písmeno 7. k výrobě vína a piva se využívá – 6. písmeno 8. nadzemní část hub se nazývá – 7. písmeno 9. plíseň štětičkovec se využívá k výrobě – 4. písmeno Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. T A J E N K A Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

19 V Ý S L E D E K 1.Polyp 2.poLypové 3.kOnzumenti 4.liŠejník 5.chiTin 6.nezmar hnĚdý 7.kvasiNka 8.plodniCe 9.penIcilin PLOŠTĚNCI Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

20 Použité obrázky: obr.č.1- Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Unported, autor - Keisotyo obr.č.2- autor tento obrázek uvolňuji jako volné dílo, a to celosvětově obr.č.3- vlastní archiv autora (Kavlíková Ivana) obr.č.4- vlastní archiv autora (Kavlíková Ivana) obr.č.5+11-http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hydra001.jpg?uselang=cshttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hydra001.jpg?uselang=cs autor tento obrázek uvolňuji jako volné dílo, a to celosvětově obr.č Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic license obr.č uselang=cs Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Unported, autor - PixelschubserPixelschubser obr.č.8- Creative Commons Attribution 2.0 Generic license obr.č.9- Creative Commons Uveďte autora 2.0 Generic, autor - Andrew VargasAndrew Vargas obr.č.10- Creative Commons Attribution 2.0 Generic license Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

21 Použité obrázky: obr.č.13- Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Unported, autor - Przemysław MalkowskiPrzemysław Malkowski obr.č.14- vlastní archiv autora (Kavlíková Ivana) obr.č.15- Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Unported, Autor - Stephen Friedt Original uploader was Coveredinsevindust at en.wikipediaCoveredinsevindusten.wikipedia obr.č.16- vlastní archiv autora (Kavlíková Ivana) obr.č.17- autor tento obrázek uvolňuji jako volné dílo, a to celosvětově obr.č.18- autor tento obrázek uvolňuji jako volné dílo, a to celosvětově obr.č.20- Creative Commons Attribution 2.0 Generic license obr.č.21- autor tento obrázek uvolňuji jako volné dílo, a to celosvětově obr.č.22- uselang=cs Creative Commons Uveďte autora 3.0 Unported autor - Alberto Romeo, Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

22 Použité obrázky: obr.č.23- GNU Free Documentation License, Version 1.2 obr.č.24- Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 (Unported) obr.č.25- autor tento obrázek uvolňuji jako volné dílo, a to celosvětově obr.č.26- Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Unported, autor-Attrattorestrano at it.wikipediaAttrattorestranoit.wikipedia obr.č.27- Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 (Unported) obr.č.28- uselang=cs Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Unported, autor - 2pokojeArtur Jarosz2pokoje obr.č.29- autor tento obrázek uvolňuji jako volné dílo, a to celosvětově obr.č.30-http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Reef_building_corals.jpg?uselang=cshttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Reef_building_corals.jpg?uselang=cs autor tento obrázek uvolňuji jako volné dílo, a to celosvětově Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

23 Použitá literatura: ČABRADOVÁ, VĚRA. HASCH, FRANTIŠEK. SEJPKA, JAROSLAV. VANĚČKOVÁ, IVANA. Přírodopis pro 6. ročník základní školy a primu víceletého gymnázia. 1. vyd. Plzeň: Nakladatelství Fraus, ISBN X. str. 48 – 51. JURČÁK, JAROSLAV. FRONĚK, JIŘÍ. Přírodopis vydání Olomouc: Nakladatelství PRODOS, ISBN str. 44 – 47. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Stáhnout ppt "Ž A H A V C I 12 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním."

Podobné prezentace


Reklamy Google