Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jméno autoraMgr.Eva Truxová název projektuModernizace výuky na ZŠ Česká Lípa, Pátova ulice číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.0495 číslo šablonyV/2 Inovace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jméno autoraMgr.Eva Truxová název projektuModernizace výuky na ZŠ Česká Lípa, Pátova ulice číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.0495 číslo šablonyV/2 Inovace."— Transkript prezentace:

1 jméno autoraMgr.Eva Truxová název projektuModernizace výuky na ZŠ Česká Lípa, Pátova ulice číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.0495 číslo šablonyV/2 Inovace a zkvalitnění výuky v oblasti přírodních věd předmětPřírodopis pořadové číslo DUM14

2 AnotacePrezentace, která by měla sloužit jako textová a obrazová podpora výuky biologie žahavců.Na konci prezentace žáci opravují chybný text a řeší test. AutorMgr. Eva Truxová Očekávaný výstuprozlišuje a porovná jednotlivé skupiny živočichů, určuje vybrané živočichy, zařazuje je do hlavních taxonomických skupin Druh učebního materiáluprezentace Druh interaktivitykombinované Cílová skupinažák Stupeň a typ vzdělávánízákladní vzdělání – druhý stupeň Typická věková skupina 12 - 15 let Žahavci

3

4 nezmar

5 ramena přijímací a vyvrhovací otvor nožní terč pupen láčka

6 Nezmar obecný Výskyt: ve vodě Stavba těla: válcovité tělo, ze dvou vrstev buněk nožní terč – přichycení k podkladu přijímací otvor je zároveň otvorem vyvrhovacím ramena se žahavými buňkami láčka – trávicí dutina

7 dýchání: celým povrchem těla nervová soustava: rozptýlená potrava: plankton rozmnožování: 1.nepohlavní – pučení 2.pohlavní – vajíčko, spermie, oplození obojetník – na jednom jedinci se vytvářejí pohlavní buňky samčí i samičí regenerace – obnova ztracené části těla

8 Oprav chybný text Nezmar hnědý je mořský živočich. Schopnost obnovovat ztracené časti těla se jmenuje degenerace. Tělo nezmara je složené z třech vrstev buněk. Pohybuje se pomocí žahavých buněk. Rozmnožuje se pohlavně – pučením a nepohlavně – splynutím vajíčka a spermie. Vajíčko je samčí pohlavní buňka a spermie je samičí pohlavní buňka.

9 Správné řešení Nezmar hnědý je sladkovodní živočich. Schopnost obnovovat ztracené časti těla se jmenuje regenerace. Tělo nezmara je složené ze dvou vrstev buněk. Pohybuje se pomocí pohyblivých ramen. Rozmnožuje se pohlavně – splynutím vajíčka a spermie a nepohlavně – pučením. Vajíčko je samičí pohlavní buňka a spermie je samčí pohlavní buňka.

10 Skupiny žahavců Polypovci - polyp (přisedlá forma) Medúzovci - (plovoucí forma) Korálnatci – (přisedlá forma)

11 Mořští žahavci Medúzovci žijí pouze v moři některé mohou ohrozit i člověka talířovka ušatá http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Qualle_Ohrenqualle_2006-01-01_215.jpg

12 medúza

13 Korálnatci žijí výhradně v moři rozeznáváme 2 základní typy: –sasanky –koráli Koráli tvoří kostry z uhličitanu vápenatého a žijí většinou v koloniích Z koster odumřelých korálů vznikají korálové útesy a korálové ostrovy (atoly)

14 sasanka http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Actinia_equina

15 větevník a korál červený http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Acropora.JPG schránky se používají ve šperkařství

16 Test - žahavci 1.Připiš k popisu a vlastnostem žahavce, o který druh se jedná. a) Na těle dospělého vypučí nový jedinec a oddělí se. b) Jejich tělo se podobá barevným květům. c) Tvoří pevné schránky, které po nich zůstávají. d) Elegantně se vznášejí pod hladinou.

17 2. Živočich, který má samčí i samičí pohlavní buňky se nazývá ………….. 3. Nezmar má nervovou soustavu: a) provazcovitou b) rozptýlenou c) žebříčkovitou 4. Tělo nezmara se po odtržení jeho části obnoví.Tato schopnost se nazývá ……….. 5. Trávicí dutina nezmara se nazývá ……….. 6. Nejznámější žahavec žijící u nás je …………….. K usmrcení živočichů mu slouží ……………… buňky.

18 7. Čím dýchá nezmar ? …………………………………. 8. Jak se nazývá přisedle žijící stadium medúzy? …… 9. Kteří žahavce vytvářejí schránky? …………………..

19 Obr.1 Obr.2 Obr.3 Obr.4 10. K číslu obrázku přidej název žahavce 1.……………….. 2.……………….. 3.……………….. 4.………………..


Stáhnout ppt "Jméno autoraMgr.Eva Truxová název projektuModernizace výuky na ZŠ Česká Lípa, Pátova ulice číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.0495 číslo šablonyV/2 Inovace."

Podobné prezentace


Reklamy Google