Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jak souvisí schopnost nesníst bonbón s úspěchem a bohatstvím?

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jak souvisí schopnost nesníst bonbón s úspěchem a bohatstvím?"— Transkript prezentace:

1 Jak souvisí schopnost nesníst bonbón s úspěchem a bohatstvím?

2 Jak souvisí schopnost nesníst bonbón s úspěchem? Poprvé v 60. letech na univerzitě ve Stanfordu Walter Mischell realizoval výzkum schopnosti odložit slast, uspokojení, požitek. Studie se zúčastnilo více než letých dětí. Za odměnu po krátké hře dostalo každé dítě bonbón. Experimentátor jim řekl, že ho mohou sníst hned, nebo také chvíli vydržet a počkat, až se za chvíli vrátí, a pokud ho do té doby nesní, tak že dostanou další. Tedy buď jeden teď, nebo vydržet a místo jednoho mít za chvíli dva.

3 Jak souvisí schopnost nesníst bonbón s úspěchem? Po 15 letech Mischel tyto děti vyhledal a zjistil, jak se jim daří. Děti, které dokázaly počkat na druhý bonbon, byly úspěšnější, častěji se dostaly na vysokou, měly mnohem lepší výsledky v celostátních testech, byly vyrovnanější, spokojenější. Naopak, ty, které bonbon snědly okamžitě, měly častěji různé výchovné problémy, častěji byly agresivnější a také se u nich ve větší míře objevovala závist.

4 Různé životní perspektivy Present oriented (hedonistic, fatalistic) Past oriented (possitive, negative) Future oriented (goal achievement, transcendental) Zdroj: P. Zimbardo: The secret powers of time, získáno z:

5

6

7

8

9

10

11 Co ovlivňuje utrácení a spoření? Osobnostní a kulturní předpoklady – viz výše Náročnost mentálních operací, rozhodování Chování ostatních lidí, norma Stav ekonomiky (inflace, deflace) Sociální systém, předpoklad, že pokud se ocitnu v hmotné nouzi, tak dostanu dávky, stát se o mne postará Zdroj peněz a forma peněz (virtuální peníze versus peníze reálné)


Stáhnout ppt "Jak souvisí schopnost nesníst bonbón s úspěchem a bohatstvím?"

Podobné prezentace


Reklamy Google