Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VEDENÍ ELEKTRICKÉHO PROUDU V PLYNECH Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VEDENÍ ELEKTRICKÉHO PROUDU V PLYNECH Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno."— Transkript prezentace:

1 VEDENÍ ELEKTRICKÉHO PROUDU V PLYNECH Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Pokud mezi konce vodičů nevložíme žádný předmět, bude mezi nimi vzduch. Rozsvítí se žárovka po sepnutí spínače? A Za běžných podmínek (pokojové teploty a běžného atmosférického tlaku) je vzduch izolantem.

3 Proč se stane při blesku vzduch vodivým? Ve vzduchu je velké množství částic s nábojem, hlavně kladných iontů. Když tyto ionty narazí na neutrální molekulu, rozštěpí ji na kladný iont a volný elektron. Říkáme, že vzduch se ionizuje. Jeho vodivost rychle stoupá a v určitém okamžiku nastane 1) jiskrový výboj Vzduch se v okolí jiskrového výboje silně zahřeje a jeho prudké rozpínání způsobuje silný hluk – hrom. Může se vzduch za nějakých podmínek stát vodivým? Takové podmínky nastávají např. při blesku. Blesk je velmi krátce (asi 0,00001 s) trvající elektrický proud, např. mezi mrakem a zemí či dvěma mraky. Jak vypadá bouřkový mrak?

4 Jiskrový výboj ve vzduchu Jiskrový výboj v přírodě Ionizací vzduchu vzniká poblíž magnet. pólů polární záře.Jak se chránit proti jiskrovému výboji – BLESKU? Jiskrový výboj v automobilech - svíčka

5 2) elektrický oblouk Aby vznikl obloukový výboj, musí se nejprve zahřátím ionizovat vzduch mezi elektrodami. současné svařování elektrickým obloukem Máme např. 2 uhlíkové tyčinky. Přiblížíme-li je k sobě, zahrocené konce se zahřívají. Jestliže je po chvíli trochu oddálíme, vytvoří se mezi nimi vodivý vzduch až o teplotě 5 000 C  – elektrický oblouk.

6 Využití elektrického oblouku 1)v obloukových pecích k tavení kovu 2) ke svařování kovových dílů

7 3) elektrický výboj ve zředěných plynech Vzniká v trubici, z níž byl částečně vyčerpán vzduch. Do trubice jsou zataveny 2 elektrody připojené ke zdroji U. V trubici vznikne světélkující elektrický výboj. Obsahuje-li trubice nepatrné množství jiného plynu, má elektrický výboj různou barvu – použití v barevných světlech z reklamních nápisů.

8 Elektrický proud v plynech je tvořen usměrněným pohybem volných iontů a elektronů. Otázky 1.Je vzduch za obvyklých podmínek vodivý? 2. Které částice s elektrickým nábojem se účastní vedení elektrického proudu v plynech? 3.Uveď tři příklady (ale ne praktické!) vedení elektrického proudu ve vzduchu nebo v plynech.

9 Použité obrázky – autor. Použité kliparty – z kolekce PowerPoint 2003.


Stáhnout ppt "VEDENÍ ELEKTRICKÉHO PROUDU V PLYNECH Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno."

Podobné prezentace


Reklamy Google