Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mohl mít Robinson elektrické světlo? (Výroba galvanického článku z věcí, které měl k dispozici Robinson ) Zpracoval: Pavel Suk.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mohl mít Robinson elektrické světlo? (Výroba galvanického článku z věcí, které měl k dispozici Robinson ) Zpracoval: Pavel Suk."— Transkript prezentace:

1 Mohl mít Robinson elektrické světlo? (Výroba galvanického článku z věcí, které měl k dispozici Robinson ) Zpracoval: Pavel Suk

2 Použité pomůcky Sklenice (kokosové ořechy) Kousek látky, ubrousky Dřevo Oheň Kousek železa (železné nástroje, z lodi)

3 Jak nato 1. dřevo se spálením spálí na popel a uhlík 2. popel se rozpustí ve vodě a následně přefiltruje - elektrolyt 3. uhlík slouží jako jedna elektroda 4. železo slouží jako druhá elektroda 5. elektrody se vloží do sklenice a mezi ně se vlije elektrolyt

4 Jak to funguje? Popel obsahuje oxid sodný a oxid draselný. Na 2 O + 2H 2 O -> 2NaOH + H 2 O K 2 O + 2H 2 O -> 2KOH + H 2 O Tím vzniká zásaditý elektrolyt, který obsahuje volné nosiče náboje. Na elektrodách se poté vytváří elektrický potenciál -> *napětí

5 Elektrodové potenciály Naměřené potenciály mezi některými kovy, ponořenými v elektrolytu.

6 Pomůcky

7 Filtrace

8 Článek Zapojení 3 článků do sériepH roztoku elektrolytu

9 Měření Napětí 3 článků v sérii Zkratový proud 3 článků v sérii. Měření napětí a proudu, které jsou články schopny vyvinout. Vzhledem k malým ploškám uhlíků jsou proudy nízké.

10 Výsledky Ve výsledku se mi podařilo rozsvítit LED diodu.

11 Závěr Robinson mohl mít elektrické světlo. Musel by však mít alespoň 100 litrové nádrže, zapojených sériově s dostatečně velkými elektrodami. Poté by mohl rozsvítit LED diodu, ale jen případě, že by ji dokázal vyrobit, čímž by vynalezl polovodiče o více než 250let dříve.


Stáhnout ppt "Mohl mít Robinson elektrické světlo? (Výroba galvanického článku z věcí, které měl k dispozici Robinson ) Zpracoval: Pavel Suk."

Podobné prezentace


Reklamy Google