Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Algebraické výrazy a jejich úpravy Algebraický výraz je výraz (zápis) skládající se z čísel a z písmen označující proměnné, jež jsou spojeny znaky operací.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Algebraické výrazy a jejich úpravy Algebraický výraz je výraz (zápis) skládající se z čísel a z písmen označující proměnné, jež jsou spojeny znaky operací."— Transkript prezentace:

1 Algebraické výrazy a jejich úpravy Algebraický výraz je výraz (zápis) skládající se z čísel a z písmen označující proměnné, jež jsou spojeny znaky operací sčítání, odčítání, násobení, dělení, umocňování a odmocňování, popř. obsahuje též závorky, které určují pořadí prováděných naznačených operací.

2 U algebraických výrazů s proměnnými je třeba stanovit definiční obor proměnných a podmínky, pokud se jedná o zlomek. Definiční obor označujeme písmenem D.

3  Racionální algebraické výrazy V racionálních algebraických výrazech se nevyskytují odmocniny. Dělí se dále na: o Racionální celistvé výrazy (mnohočleny) Př.: x-5 o Racionální lomené výrazy (podíly mnohočlenů), jsou zapsané ve tvaru podílu dvou výrazů, přičemž jmenovatel(dělitel) musí být nenulový Př.:

4 Iracionální algebraické výrazy V iracionálních algebraických výrazech se vyskytují odmocniny. –Lomené –Nelomené

5 Rovnost algebraických výrazů Říkáme, že algebraické výrazy jsou si rovny ve společném definičním oboru proměnných, právě když 1. do obou výrazů lze dosadit za proměnné kterékoli z prvků společného definičního oboru proměnných, 2. oba výrazy nabývají týchž hodnot po dosazení jakýchkoli stejných hodnot proměnných ze společného definičního oboru.

6 Úprava algebraického výrazu Úprava algebraického výrazu spočívá v nahrazení zadaného algebraického výrazu jiných výrazem, který se mu rovná ve společném definičním oboru proměnných. Tento definiční obor určíme z podmínek, za nichž zadaný výraz i jeho úpravy mají smysl. V úlohách o úpravách algebraického výrazu se např. požaduje, aby upravený výraz a) měl tvar součinu, b) neobsahoval podíl, c) neobsahoval odmocninu ve jmenovateli zlomků aj..

7 Zjednodušen výrazu Zjednodušením výrazu se rozumí taková jeho úprava, po níž dostaneme výraz s menším počtem členů, závorek, proměnných apod. Nezbytnou součástí těchto úprav je stanovení podmínek, za nichž mají úpravy smysl.


Stáhnout ppt "Algebraické výrazy a jejich úpravy Algebraický výraz je výraz (zápis) skládající se z čísel a z písmen označující proměnné, jež jsou spojeny znaky operací."

Podobné prezentace


Reklamy Google