Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tenze páry nad kapalinou a roztokem Tenze sytých par Raoultův zákon Henryho zákon Osmotický tlak Kryoskopie, ebulioskopie.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tenze páry nad kapalinou a roztokem Tenze sytých par Raoultův zákon Henryho zákon Osmotický tlak Kryoskopie, ebulioskopie."— Transkript prezentace:

1 Tenze páry nad kapalinou a roztokem Tenze sytých par Raoultův zákon Henryho zákon Osmotický tlak Kryoskopie, ebulioskopie

2 Tenze páry nad rozpouštědlem V uzavřeném prostoru, ve kterém koexistuje kapalina se svými parami, se časem ustaví rovnováha. Tento tlak (tlak sytých par) je rovnovážným tlakem a jeho hodnota vystihuje polohu rovnováhy mezi kapalinou a jejími parami. Protože koncentrace (tlak) molekul vody v kapalině je konstantní, je tenze páry rovnovážnou konstantou.

3 Raoultův zákon Tenze páry nad roztokem je úměrná molárnímu zlomku rozpouštědla A: p A = * p A x A Konstantou úměrnosti je tenze páry nad čistým rozpouštědlem ( * p A ). Pro směs dvou neomezeně mísitelných kapalin (A, B) můžeme psát, že p A = * p A x A a současně p B = * p B x B. Dále platí, že x A + x B = 1. Spojením předcházejících výrazů dostáváme: x B = ( * p A - p A )/ * p A

4 Henryho zákon o rozpustnosti plynů v kapalinách Molární zlomek rozpuštěného plynu v kapalině je úměrný parciálnímu tlaku plynné složky nad roztokem x B. p B = k H x B ( k H je Henryho koeficient) resp. x B = k S p B (k S je absorpční koeficient)

5 Osmotický tlak, kryoskopie a ebulioskopie Důsledky Raoultova zákona: Osmotický tlak:  c RT Snížení teploty tuhnutí směsi oproti čistému rozpouštědlu:  T tuhnutí = T * - T = K K m Zvýšení teploty varu směsi oproti čistému rozpouštědlu  T varu = T - T * = K B m V předcházejících rovnicích symboly T *, m, K K a K B postupně označují teplotu tání (varu) čistých látek, molalitu, kryskopickou a ebulioskopickou konstantu.


Stáhnout ppt "Tenze páry nad kapalinou a roztokem Tenze sytých par Raoultův zákon Henryho zákon Osmotický tlak Kryoskopie, ebulioskopie."

Podobné prezentace


Reklamy Google