Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

CO JSOU TO ROZTOKY? Roztok je homogenní směs, ve které je disperzním prostředím kapalina a dispergovanou látkou může být: a) plyn (O 2 ve vodě v akváriích,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "CO JSOU TO ROZTOKY? Roztok je homogenní směs, ve které je disperzním prostředím kapalina a dispergovanou látkou může být: a) plyn (O 2 ve vodě v akváriích,"— Transkript prezentace:

1

2 CO JSOU TO ROZTOKY? Roztok je homogenní směs, ve které je disperzním prostředím kapalina a dispergovanou látkou může být: a) plyn (O 2 ve vodě v akváriích, CO 2 v sycených nápojích atd.) b) kapalina (koktejly – alkohol ve vodě, částečky tuku v benzínu atd.) c) pevná látka (cukr v čaji, sůl ve vodě na vaření atd.)

3 MÍSITELNOST Mísitelnost je ochota dvou látek se navzájem mísit. Známe látky: a) neomezeně mísitelné (mísí se v jakémkoli poměru) b) omezeně mísitelné (mísí se jen do určité chvíle – vytváří nasycené roztoky) Nasycený roztok je roztok, ve kterém se při určité standardní teplotě a tlaku již další množství látky nerozpustí a vytvoří se nehomogenní směs.

4 ROZPUSTNOST Rozpustnost je schopnost látky rozpouštět se za daných podmínek (teplota, tlak) v daných rozpouštědlech. Je uvedena v chemických tabulkách. Rozpustnost: …většiny pevných látek ve vodě se se zvyšující se teplotou zvyšuje (viz sůl a voda). …většiny plynných látek ve vodě se se zvyšující se teplotou snižuje. (viz sycené nápoje). Koncentrace udává množství látky, které je aktuálně rozpuštěno v roztoku, nebo poměr, v jakém jsou látky smíšeny.

5 VÝPOČTY KONCENTRACE Koncentrace se dá vyjádřit početně několika způsoby: 1. Hmotnostní zlomek: w a = m a / m סּ kde: m סּ = m a + m r a = rozpuštěná látka r = rozpouštědlo סּ = roztok hodnota: 0 1 2. Hmotnostní koncentrace:% = w a *100 3. Objemový zlomek: Φ a = V a / V סּ kde: V a = m a + m r 4. Objemová koncentrace: % = Φ a *100 5. Molární koncentrace: c = n / V [mol / l]

6 VÝPOČTY

7 Z cukru o hmotnosti 10 kg připravil včelař roztok k dokrmování včel. Rozpustil ho v teplé vodě o hmotnosti 7 kg. Jaký je hmotnostní zlomek cukru v roztoku? Kolikaprocentní je roztok?

8 Vypočítejte hmotnost čisté kyseliny octové, která je obsažena v 500 g osmiprocentního octa.

9 Jaký je hmotnostní zlomek chloridu sodného a vody v roztoku, který vznikl rozpuštěním 15 g soli ve 65 g vody?

10 Jako náplň do olověných akumulátorů pro auta se používá 32% kyselina sírová. Vypočtěte hmotnost čisté kyseliny ve 300 g tohoto roztoku.

11 Kolik ml vody a kolik g chloridu draselného je potřeba k přípravě 1265 g dvanáctiprocentního roztoku KCl?

12 DALŠÍ VÝPOČTY Přepočet objemu a hmotnosti: Hustota: ρ = m / V [ kg/dm 3, g/cm 3 ] Směšování roztoků (pokud mícháme 2 roztoku stejné látky o různých koncentracích) m 1 * w 1 + m 2 * w 2 = (m 1 + m 2 ) * w סּ m a1 + m a2 = m סּ * w סּ

13 Roztok o objemu 1,5 l a hustotě 1,15 kg/dm 3 obsahuje 276 g Na 2 SO 4. Jaká je jeho hmotnostní koncentrace?

14 Hustota osmdesátiprocentní kyseliny sírové je 1,727 g/cm 3. Kolik gramů čisté H 2 SO 4 je rozpuštěno ve 100 ml tohoto roztoku?

15 Připravte dvacetiprocentní roztok HCl o hustotě 1,1 g/cm3 rozpuštěním 120 g 100% HCl. Kolik kg roztoku bude a jaký bude jeho objem?

16 Smícháme 250 g dvacetiprocentního roztoku soli se 100 g pětiprocentního roztoku soli. Jaké složení má výsledný roztok a jakou má koncentraci?

17 Kolik g 22% roztoku MgCl musíme přidat ke 160 g 12% roztoku, abychom získali 18% roztok?

18 ŘEDĚNÍ ROZTOKŮ Ředění = přidáváme do roztoku další rozpouštědlo: m 1 * w 1 = (m 1 + m r ) * w סּ

19 K 5 kilogramům padesátiprocentní kyseliny sírové jsme přidali 1 litr vody. Kolikaprocentní je výsledný roztok?

20 Jaký objem vody je třeba přidat k 3,5 litru 80% HCl, aby výsledná hmotnostní koncentrace byla 50%? ρ (HCl) = 1,727


Stáhnout ppt "CO JSOU TO ROZTOKY? Roztok je homogenní směs, ve které je disperzním prostředím kapalina a dispergovanou látkou může být: a) plyn (O 2 ve vodě v akváriích,"

Podobné prezentace


Reklamy Google