Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Střední škola stavební Jihlava Deskriptivní geometrie 2 Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky 08. Průnik.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Střední škola stavební Jihlava Deskriptivní geometrie 2 Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky 08. Průnik."— Transkript prezentace:

1 Střední škola stavební Jihlava Deskriptivní geometrie 2 Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky 08. Průnik přímky tělesem Josef Kotlík © 2012 Digitální učební materiál projektu: SŠS Jihlava – šablony registrační číslo projektu:CZ.1.09/1.5.00/34.0284 Šablona: III/2 - inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT

2 Základní tělesa Mezi základní tělesa patří: hranol, jehlan, válec, kužel a koule.

3 Přímka a hranol Přímka může mít s povrchem hranolu: - společnou úsečku (je incidentní se stěnou nebo podstavou; je totožná s boční nebo podstavnou hranou) - společné dva body (prochází tělesem) - společný jeden bod (je různoběžná s hranou; prochází vrcholem) - žádný společný bod (je s povrchem mimoběžná) Přímka může mít s povrchem hranolu: - společnou úsečku (je incidentní se stěnou nebo podstavou; je totožná s boční nebo podstavnou hranou) - společné dva body (prochází tělesem) - společný jeden bod (je různoběžná s hranou; prochází vrcholem) - žádný společný bod (je s povrchem mimoběžná)

4 Přímka a jehlan Přímka může mít s povrchem jehlanu: - společnou úsečku (je incidentní se stěnou nebo podstavou; je totožná s boční nebo podstavnou hranou) - společné dva body (prochází tělesem) - společný jeden bod (je různoběžná s hranou; prochází vrcholem) - žádný společný bod (je s povrchem mimoběžná) Přímka může mít s povrchem jehlanu: - společnou úsečku (je incidentní se stěnou nebo podstavou; je totožná s boční nebo podstavnou hranou) - společné dva body (prochází tělesem) - společný jeden bod (je různoběžná s hranou; prochází vrcholem) - žádný společný bod (je s povrchem mimoběžná)

5 Přímka a válec Přímka může mít s povrchem válce: - společnou úsečku (je incidentní s podstavou; je totožná s povrchovou přímkou) - společné dva body (prochází tělesem) - společný jeden bod (dotýká se pláště; protíná podstavnou hranu) - žádný společný bod (je s povrchem mimoběžná) Přímka může mít s povrchem válce: - společnou úsečku (je incidentní s podstavou; je totožná s povrchovou přímkou) - společné dva body (prochází tělesem) - společný jeden bod (dotýká se pláště; protíná podstavnou hranu) - žádný společný bod (je s povrchem mimoběžná)

6 Přímka a kužel Přímka může mít s povrchem kužele: - společnou úsečku (je incidentní s podstavou; je totožná s povrchovou přímkou) - společné dva body (prochází tělesem) - společný jeden bod (dotýká se pláště; protíná podstavnou hranu; prochází vrcholem) - žádný společný bod (je s povrchem mimoběžná) Přímka může mít s povrchem kužele: - společnou úsečku (je incidentní s podstavou; je totožná s povrchovou přímkou) - společné dva body (prochází tělesem) - společný jeden bod (dotýká se pláště; protíná podstavnou hranu; prochází vrcholem) - žádný společný bod (je s povrchem mimoběžná)

7 Přímka a koule Přímka může mít s povrchem koule: - společné dva body (prochází tělesem) - společný jeden bod (dotýká se povrchu) - žádný společný bod (je s povrchem mimoběžná) Přímka může mít s povrchem koule: - společné dva body (prochází tělesem) - společný jeden bod (dotýká se povrchu) - žádný společný bod (je s povrchem mimoběžná)

8 Obecný postup řešení průniku přímky s tělesem 1.Danou přímkou proložíme vhodnou řeznou rovinu. 2.Sestrojíme řez tělesa touto řeznou rovinou. 3.Body, v nichž přímka protíná obvod řezné části, jsou průsečíky přímky s povrchem tělesa. 4.Určíme viditelnost přímky. 1.Danou přímkou proložíme vhodnou řeznou rovinu. 2.Sestrojíme řez tělesa touto řeznou rovinou. 3.Body, v nichž přímka protíná obvod řezné části, jsou průsečíky přímky s povrchem tělesa. 4.Určíme viditelnost přímky.

9 Volba řezné roviny Hranol: -rovnoběžně s bočními hranami - kolmo k průmětně (promítací rovina) Hranol: -rovnoběžně s bočními hranami - kolmo k průmětně (promítací rovina)

10 Volba řezné roviny Jehlan: - hlavním vrcholem - kolmo k průmětně (promítací rovina) Jehlan: - hlavním vrcholem - kolmo k průmětně (promítací rovina)

11 Volba řezné roviny Válec: - rovnoběžně s osou tělesa Válec: - rovnoběžně s osou tělesa

12 Volba řezné roviny Kužel: - hlavním vrcholem Kužel: - hlavním vrcholem

13 Volba řezné roviny Koule: - kolmo k průmětně (promítací rovina) Koule: - kolmo k průmětně (promítací rovina)

14 Zdroje: AutoCAD Architecture 2011 Adobe Acrobat 6.0 CE Professional IrfanView Microsoft Office PowerPoint 2007 Literatura: Musálková, Bohdana. Deskriptivní geometrie II pro 2. ročník SPŠ stavebních. 1. vydání. Praha: SOBOTÁLES, 2000. 156 s. ISBN 80 – 85920 – 65 - 4. Materiál je určen k bezplatnému používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je : Josef Kotlík Pokud není uvedeno jinak, byly při tvorbě použity volně přístupné internetové zdroje. Autor souhlasí se sdílením vytvořených materiálů a jejich umístěním na www.ssstavji.cz.


Stáhnout ppt "Střední škola stavební Jihlava Deskriptivní geometrie 2 Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky 08. Průnik."

Podobné prezentace


Reklamy Google