Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Střední škola stavební Jihlava Deskriptivní geometrie 2 Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky 14. Průnik.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Střední škola stavební Jihlava Deskriptivní geometrie 2 Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky 14. Průnik."— Transkript prezentace:

1 Střední škola stavební Jihlava Deskriptivní geometrie 2 Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky 14. Průnik přímky kuželem Josef Kotlík © 2012 Digitální učební materiál projektu: SŠS Jihlava – šablony registrační číslo projektu:CZ.1.09/1.5.00/34.0284 Šablona: III/2 - inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT

2 Zadání V pravoúhlém promítání na dvě průmětny zobrazte průsečíky přímky a = AB, kde je A[-4;6;0], B[5;5;3], s povrchem rotačního kužele s podstavou v půdorysně danou středem S[1;4;0] a poloměrem r = 3. Výška kužele je v = 7. V pravoúhlém promítání na dvě průmětny zobrazte průsečíky přímky a = AB, kde je A[-4;6;0], B[5;5;3], s povrchem rotačního kužele s podstavou v půdorysně danou středem S[1;4;0] a poloměrem r = 3. Výška kužele je v = 7.

3 Zadání kužele

4 Podstava kužele

5 Rotační kužel

6 Přímka a = AB

7 Volba řezné roviny Řeznou rovinu volíme přímkou a = AB a hlavním vrcholem V. Bodem B a bodem V vedeme přímku b. Různoběžky a a b určují řeznou rovinu  Půdorysná stopa protíná podstavu kužele. Řezný obrazec tvoří trojúhelník, jehož jedním vrcholem je hlavní vrchol V. V bodech X,Y protíná přímka a obvod řezné části. Body X,Y jsou průsečíky přímky a s povrchem kužele. Řeznou rovinu volíme přímkou a = AB a hlavním vrcholem V. Bodem B a bodem V vedeme přímku b. Různoběžky a a b určují řeznou rovinu  Půdorysná stopa protíná podstavu kužele. Řezný obrazec tvoří trojúhelník, jehož jedním vrcholem je hlavní vrchol V. V bodech X,Y protíná přímka a obvod řezné části. Body X,Y jsou průsečíky přímky a s povrchem kužele.

8 Bodem B a bodem V vedeme přímku b.

9 Půdorysné stopníky přímek a a b.

10 Půdorysná stopa řezné roviny

11 Řezná část

12 Průsečíky přímky a = AB s obvodem řezné části

13 Viditelnost přímky

14 Průnik přímky kuželem

15

16 Zdroje: AutoCAD Architecture 2011 Adobe Acrobat 6.0 CE Professional IrfanView Microsoft Office PowerPoint 2007 Literatura: Musálková, Bohdana. Deskriptivní geometrie II pro 2. ročník SPŠ stavebních. 1. vydání. Praha: SOBOTÁLES, 2000. 156 s. ISBN 80 – 85920 – 65 - 4. Materiál je určen k bezplatnému používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je : Josef Kotlík Pokud není uvedeno jinak, byly při tvorbě použity volně přístupné internetové zdroje. Autor souhlasí se sdílením vytvořených materiálů a jejich umístěním na www.ssstavji.cz.


Stáhnout ppt "Střední škola stavební Jihlava Deskriptivní geometrie 2 Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky 14. Průnik."

Podobné prezentace


Reklamy Google