Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

1 Vyjednaná přechodná období a trvalé výjimky při vstupu ČR do EU Dr. Petr Kolář.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "1 Vyjednaná přechodná období a trvalé výjimky při vstupu ČR do EU Dr. Petr Kolář."— Transkript prezentace:

1 1 Vyjednaná přechodná období a trvalé výjimky při vstupu ČR do EU Dr. Petr Kolář

2 2 Volný pohyb kapitálu (na žádost ČR) 7 let omezeno nabývání zemědělské půdy a lesů na území ČR –platí dnešní úprava zákona č. 219/1995 Sb. –revize po 2 letech - se zrušením musí souhlasit ČR –nevztahuje se na PO registrované v ČR a pobočky zahr. společností –nevztahuje se na FO podnikající v zemědělství s trvalým pobytem v ČR

3 3 Volný pohyb kapitálu II. (na žádost ČR) 5 let omezeno nabývání nemovitostí k vedlejšímu bydlení - platná úprava podle zákona č. 219/1995 Sb. - nesmí se zhoršit status quo - Maďarsko - stejně jako ČR - Polsko - 5 let vedlejší bydlení - 12 let zemědělská a lesní půda - Slovensko - pouze 7 let na zemědělskou a lesní půdu

4 4 Volný pohyb osob (na žádost EU) 7 let omezen volný pohyb pracovníků z ČR na území EU - Komise zreviduje výhradu po roku - členské státy nemusejí aplikovat - dnes pouze příznivé stanovisko Irska, (VB)

5 5 do r vyjmuto 52 podniků z povinnosti aplikovat veterinární a fytosanitární standardy EU v plném rozsahu do r je možné užívat klecové systémy s nevyhovující výškou (Směrnice 1999/74/ES) o 3 mld. Kč více na rozvoj venkova (celkem 14,4 mld. Kč) zvláštní ochrana značky Budějovické pivo výsadba nových vinic v rozsahu 2 % ZEMĚDĚLSTVÍ (na žádost ČR)

6 6 Zemědělství (na žádost EU) kvóty na různé komodity (krávy, ovce, obilí, cukr, brambory) do r omezení přímých plateb z rozpočtu EU pro české zemědělce Scénář: % úrovně EU roční nárůst o cca 5 % roční nárůst o cca 10 % % úrovně EU ČR může přispívat k př. platbám max. 30 % úrovně EU Součet příspěvků EU a ČR nepřesáhne úroveň EU (výjimka - bramborový škrob)

7 7 Hospodářská soutěž (na žádost ČR) do konce r prodloužena možnost státní pomoci ocelářskému průmyslu ( Nová Huť, Válcovny plechu) Prodloužení státních podpor bankovnímu sektoru (Komise prošetří a rozhodne do zařazení tzv. existujících státních podpor)

8 8 Doprava (na žádost EU) 5 let omezení vnitrostátní nákladní silniční dopravy neusídleným dopravcem (kabotáž) Komise reviduje po roku na základě bilaterální dohody možná odchylná úprava

9 9 DANĚ (na žádost ČR) do r snížená sazba DPH na: - dodávky tepla pro domácnosti a drobné podnikatele - stavební práce pro účely bydlení do r snížená sazba spotřební daně na cigarety a tabákové výrobky trvalá výjimka na vyšší strop pro registraci plátců DPH ( EUR) nižší sazby spotřební daně na produkty pěstitelského pálení MĚNA - přechodná výjimka na zavedení EURa

10 10 ENERGETIKA (na žádost ČR) do konce r odklad pro udržování povinných zásob ropy (na úrovni odpovídající spotřebě 90 dnů předchozího roku ) do konce r odklad požadované míry otevření trhu s plynem EU: 2000 (začátek)2003 (28 %)2008 (33 %) ČR:2001 (začátek)2004 (28 %)2008 (33 %)

11 11 ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ (na žádost ČR) do konce r odklad povinnosti opětovně využívat obaly a dodržovat cílové hodnoty recyklace do konce r odklad povinnosti dodržovat limity pro čištění odpadních vod u obcí kategorie tis. obyvatel do konce r odklad plnění emisních limitů SO 2 pro dvě velké spalovny (Nová Huť, Teplárna Přerov)

12 12 Vnitro a justice (Schengen) přechodné období do roku 2005 pro technické zabezpečení letiště Praha - Ruzyně tak, aby odpovídalo schengenským bezpečnostním standardům.


Stáhnout ppt "1 Vyjednaná přechodná období a trvalé výjimky při vstupu ČR do EU Dr. Petr Kolář."

Podobné prezentace


Reklamy Google