Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Struktura daní v ČR. Soustava daní v ČR Struktura a velikost příjmů z daní do státního rozpočtu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Struktura daní v ČR. Soustava daní v ČR Struktura a velikost příjmů z daní do státního rozpočtu."— Transkript prezentace:

1 Struktura daní v ČR

2 Soustava daní v ČR

3 Struktura a velikost příjmů z daní do státního rozpočtu

4 Daně z příjmů upraveny zákonem o dani z příjmů Zákon členěn na: -daň z příjmů fyzických osob -daň z příjmů právnických osob -Společná ustanovení. předmětem daně je důchod (příjem)

5 Poplatník x plátce daně Poplatník daně – FO nebo PO, která nese daňové břemeno a její příjmy či jiné úkony jsou přímo podrobeny dani (například poplatník daně z příjmu fyzických osob). Plátcem daně – FO nebo PO, která daň vypočítá, vybere a odvede státu pod vlastní majetkovou odpovědností. Jedná se o daň vybranou od poplatníků nebo sraženou poplatníkům. Plátce je pouze prostředník při výběru daně (např. plátcem daně z přidané hodnoty je podnikatelský subjekt a poplatníkem daně je občan spotřebitel, který zaplatí DPH v ceně výrobku nebo služby).

6 Z hlediska možnosti uplatnit daň jako výdajovou položku snižující základ daně rozlišujeme: zaplacená daň silniční, daň z nemovitostí a daň z převodu nemovitostí tvoří pro podnikatelský subjekt položku snižující základ daně (daňový výdaj), ostatní daně nelze uplatnit jako výdaj snižující základ daně.

7 Majetkové daně daň z nemovitostí daň silniční daň dědická daň darovací daň z převodu nemovitostí

8 Daň z přidané hodnoty všeobecná daň ze spotřeby plátcem jsou podnikající FO a PO osoby překračující obratový test (povinně; ostatní dobrovolně) předmětem daně jsou veškerá zdanitelná plnění odpočet daně zaplacené na vstupu dva druhy sazeb (základní a snížená)

9 Spotřební daně plátci jsou dovozci a výrobci předmětem jsou vybrané vyrobené či dovezené výrobky Daň z uhlovodíkových paliv a maziv Daň z lihu Daň z piva Daň z vína Daň z tabákových výrobků


Stáhnout ppt "Struktura daní v ČR. Soustava daní v ČR Struktura a velikost příjmů z daní do státního rozpočtu."

Podobné prezentace


Reklamy Google