Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Daně. Daň povinná, zákonem určená nenávratná a neúčelová platba do státního rozpočtu. Je nenávratná = nezakládá nárok na žádné konkrétní plnění ze strany.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Daně. Daň povinná, zákonem určená nenávratná a neúčelová platba do státního rozpočtu. Je nenávratná = nezakládá nárok na žádné konkrétní plnění ze strany."— Transkript prezentace:

1 Daně

2 Daň povinná, zákonem určená nenávratná a neúčelová platba do státního rozpočtu. Je nenávratná = nezakládá nárok na žádné konkrétní plnění ze strany státu. jsou zákonem stanovená, povinná a nenávratná platba, kterou platí občané a podniky do státního rozpočtu.

3 Veřejný rozpočet § státní rozpočet § krajské rozpočty § rozpočty měst a obcí

4 Daně základní daňové principy: § daňová universalita – v daňovém zákoně musí být co nejméně výjimek § daňová neutralita – ke všem daňovým subjektům přistupovat stejně § daňová únosnost – daňové subjekt by měl být schopen zaplatit a nezruinovat se § daňová spravedlnost – daňové subjekty se stejným příjmem mají platit zhruba sejně, subjekty s vyššími příjmy mají platit více než subjekty s nižšími příjmy § daňová spravovatelnost – stát má být schopen administrativně zajistit výběr daní § daňová efektivnost – náklady na výběr příslušné daně by neměly být vyšší než daň samotná § daňová výnosnost – vybrané daně by měly pokrýt potřeby státu (odporuje si s daňovou únosností) § daňová pružnost – daně by měly být tvořeny tak, aby reagovaly na změny v ekonomice

5 PŘÍMÉ DANĚ Daň z příjmu § daň z příjmu FO § daň z příjmu PO Daň majetková – platí se z majetku § dědická daň § darovací daň § daň z převodu nemovitostí § daň z nemovitostí § silniční daň Osvobození od daně bez podmínek jsou DNP, stipendium, dávky v nezaměstnanosti, starobní důchod (omezené) a rodičovský příspěvek.

6 NEPŘÍMÉ DANĚ jsou spojeny s prodejem zboží nebo služeb. Patří sem: daň univerzální = DPH (daň z přidané hodnoty )

7 NEPŘÍMÉ DANĚ spotřební daně (z uhlovodíkových paliv a maziv, z lihu a lihovin, z vína, z piva, z tabákových výrobků)

8 Státní rozpočet

9 finanční plán státu na jeden rok, kontroluje ho parlament, připravuje ho vláda.

10 Státní rozpočet vyrovnaný – příjmy jsou stejné jako výdaje přebytkový – větší příjmy než výdaje schodkový – větší výdaje než příjmy

11 Mandatorní výdaje mandatorní výdaje – jsou takové výdaje, které stát musí bezpodmínečně vydat, aby vůbec státní celek mohl fungovat ( výplaty sociálního zabezpečení, důchody, dluhová služba atp. )

12 Zpracoval: J.Vídeňský http://www.zdechovice.cz/data/images/kd-2.jpg http://images.google.cz/imgres?imgurl=http://www.moviezone.cz/rubrics_images/tech/filmtech22.jpg&imgrefurl=http://blogy.moviezone.cz/ imf/moviezone-filmtech/&h=307&w=400&sz=63&hl=cs&start=5&tbnid=Jy- 2upsEO7owKM:&tbnh=95&tbnw=124&prev=/images%3Fq%3DLCD%2Btelevize%26gbv%3D2%26svnum%3D10%26hl%3Dcs%26sa%3 DGhttp://images.google.cz/imgres?imgurl=http://i.idnes.cz/06/032/cl/VEN11a1ca_pecivot.JPG&imgrefurl= http://zdravi.idnes.cz/hubnuti.asp%3Fr%3Dhubnuti%26c%3DA060316_231045_hubnuti_ad&h=246&w=328&sz=24&hl=cs&start=1&tbnid =em8l3rJ_LUTBiM:&tbnh=89&tbnw=118&prev=/images%3Fq%3Drohl%25C3%25ADk%26gbv%3D2%26svnum%3D10%26hl%3Dcs%26 sa%3DG


Stáhnout ppt "Daně. Daň povinná, zákonem určená nenávratná a neúčelová platba do státního rozpočtu. Je nenávratná = nezakládá nárok na žádné konkrétní plnění ze strany."

Podobné prezentace


Reklamy Google