Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Státní rozpočet II. Petr Machala. 1.Co je to státní rozpočet? 2.Kdo navrhuje a schvaluje státní rozpočet? 3.Jaký může být státní rozpočet? 4.Jak vzniká.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Státní rozpočet II. Petr Machala. 1.Co je to státní rozpočet? 2.Kdo navrhuje a schvaluje státní rozpočet? 3.Jaký může být státní rozpočet? 4.Jak vzniká."— Transkript prezentace:

1 Státní rozpočet II. Petr Machala

2 1.Co je to státní rozpočet? 2.Kdo navrhuje a schvaluje státní rozpočet? 3.Jaký může být státní rozpočet? 4.Jak vzniká státní dluh? Co jsme si zapamatovali z minulé hodiny?

3 A) Nenávratné daně, cla, poplatky (např. soudní), pokuty… B) Návratné bankovní úvěry, dluhopisy platí se úrok Co patří mezi příjmy státu?

4 mezi další zdroje příjmu státu patří např. výnosy z privatizace nerostné suroviny Může stát získat peníze i jiným způsobem?

5 Mandatorní výdaje: vláda je musí vydat – přikazuje zákon většinu tvoří důchody příspěvek na penzijní pojištění, stavební spoření dávky v nezaměstnanosti na národní hospodářství – železnice, dálnice… do zdravotnictví, školství, kulturu na armádu a bezpečnostní složky, správu země do sociálního zabezpečení (podpory) Co patří mezi výdaje státu?

6 ANO na mimořádné události výdaje na zahraniční pomoc Má stát ještě nějaké výdaje?

7 Jak by měla vypadat pomoc státu jinému státu?

8 Děkuji za pozornost.


Stáhnout ppt "Státní rozpočet II. Petr Machala. 1.Co je to státní rozpočet? 2.Kdo navrhuje a schvaluje státní rozpočet? 3.Jaký může být státní rozpočet? 4.Jak vzniká."

Podobné prezentace


Reklamy Google