Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Finanční gramotnost Ing. Lucie Kratochvílová. S dluhy je to jako s nemocemi. Mohou člověka oslabit, izolovat, dokonce i totálně zničit. Včasná prevence.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Finanční gramotnost Ing. Lucie Kratochvílová. S dluhy je to jako s nemocemi. Mohou člověka oslabit, izolovat, dokonce i totálně zničit. Včasná prevence."— Transkript prezentace:

1 Finanční gramotnost Ing. Lucie Kratochvílová

2 S dluhy je to jako s nemocemi. Mohou člověka oslabit, izolovat, dokonce i totálně zničit. Včasná prevence může zachránit život. Finanční vzdělávání právě takovou prevencí je.

3 Co nás čeká? Seznámení s finanční gramotností Představení základních pojmů Hospodaření domácnosti Finanční produkty Krizové finanční situace

4 Definice finanční gramotnosti Finanční gramotnost je soubor znalostí, dovedností a hodnotových postojů občana nezbytných k tomu, aby finančně zabezpečil sebe a svou rodinu v současné společnosti a aktivně vystupoval na trhu finančních produktů a služeb.

5 Finančně gramotný občan se orientuje v problematice peněz a cen a je schopen odpovědně spravovat osobní/rodinný rozpočet, včetně správy finančních aktiv a finančních závazků s ohledem na měnící se životní situace.

6 Finanční gramotnost Gramotnost peněžní Gramotnost cenová Gramotnost rozpočtová

7 Základní pojmy Peníze Potřeby Finanční produkty Aktiva Pasiva Rozpočet Příjmy Výdaje Plat/mzda

8 Peníze Hotovostní Bezhotovostní – Převod z účtu na účet – Debetní karty – Kreditní karty – Elektronická peněženka

9 Potřeby

10 Vybrané finanční produkty Bankovní vklady Stavební spoření Penzijní připojištění Cenné papíry Účelové úvěry Neúčelové úvěry Úvěry podnikatelům

11 Rozpočet

12 Hospodaření domácností Aktivní příjmy Pasivní příjmy Nahodilé příjmy

13 Příjmy

14 Hospodaření domácnosti Nezbytné výdaje Zbytné výdaje Nahodilé výdaje

15 Výdaje

16 Hospodaření domácnosti Rozpočet schodkový Rozpočet vyrovnaný Rozpočet přebytkový

17 Hospodaření domácnosti

18 Příklad domácnosti Rodinu Dlouhých tvoří pan Dlouhý, paní Dlouhá, jejich syn a matka paní Dlouhé. Rodina musí nutně koupit pračku za Kč. Zjistěte, zda si na základě měsíčního hospodaření celé rodiny budou moci tuto pračku zakoupit? Jednotlivé položky rozdělte na osobní příjmy a osobní výdaje.

19 Čistá mzda p. Dlouhého Kč; nájemné Kč; provoz domácnosti Kč; starobní důchod babičky Kč; čistá mzda paní Dlouhé Kč, doprava a provoz auta Kč; jídlo Kč; přijaté úroky a dividendy Kč; oblečení Kč; zábava Kč; příjmy z cenných papírů Kč; splátka úvěru Kč; splátka leasingu Kč; stavební spoření Kč.

20 Rodinný rozpočet Příjmy Čistá mzda p. Dlouhý20.000,- Starobní důchod 8.400,- Čistá mzda pí. Dlouhá ,- Přijaté úroky a dividendy 2.000,- Příjmy z cenných papírů ,- Výdaje Nájemné 9.000,- Provoz domácnosti3.000,- Doprava a provoz auta 2.000,- Jídlo9.000,- Oblečení 3.000,- Zábava2.000,- Splátka úvěru3.000,- Splátka leasingu6.000,- Stavební spoření3.000,-

21 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Finanční gramotnost Ing. Lucie Kratochvílová. S dluhy je to jako s nemocemi. Mohou člověka oslabit, izolovat, dokonce i totálně zničit. Včasná prevence."

Podobné prezentace


Reklamy Google