Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název školy: Střední průmyslová škola, Ostrava - Vítkovice, příspěvková organizace Autor: Ing. Andrea Modrovská Datum: 27.července 2012 Název: VY_62_INOVACE_1.1.18.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název školy: Střední průmyslová škola, Ostrava - Vítkovice, příspěvková organizace Autor: Ing. Andrea Modrovská Datum: 27.července 2012 Název: VY_62_INOVACE_1.1.18."— Transkript prezentace:

1 Název školy: Střední průmyslová škola, Ostrava - Vítkovice, příspěvková organizace Autor: Ing. Andrea Modrovská Datum: 27.července 2012 Název: VY_62_INOVACE_ Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/ Téma: Finanční plánování Anotace: Cílem této prezentace je představit studentům základní poznatky o finančním plánování a vytvořit vodítko k tomu, jak je plánování možné využít v osobním životě či rodinném rozpočtu.

2 FINANČNÍ PLÁNOVÁNÍ Záměrem je stanovení vlastních finančních cílů Jaké otázky je třeba si klást? - kolik mohu utratit? - za jakou cenu si to mohu koupit? - mám dostatek peněz? - co je lepší si koupit? - jak se správně rozhodnout?

3 Pomocné otázky: Proč bychom si měli dělat rozpočet a finanční plán? Když chceme na něco naspořit, co je dobré dělat s příjmy a výdaji?

4 Finanční plán Než začnu investovat, je žádoucí sestavit si tzv. finanční plán Skládá se ze 4 základních kroků: 1. Co chci koupit? 2. Jaký je stav financí (kolik mám peněz)? 3. Vyhodnocení cílů (je to reálné, dosažitelné…) ? 4. Kde peníze získám?

5 1. Stanovení cíle – do čeho chci investovat Sport, cestování, auto, bydlení, vzdělání, aj…… 2. Zjištění stavu našich financí - Zjistíme rozdíl příjmů a výdajů - Zjistíme, zda náš majetek převyšuje závazky, a zda nejsme zadluženi 3. Vyhodnocení našich cílů Seřadíme si je podle důležitosti,potřebnosti, naléhavosti…. a zhodnotíme zda a kdy jsou dosažitelné Stanovíme potřebné množství financí a způsoby, jak je získat Stanovíme potřebné množství financí a způsoby, jak je získat 4.

6 Příklad: Sestavení finančního plánu Jany, která je zaměstnancem a současně podniká. Používá auto pořízené na finanční leasing. Ve svém životě má řadu cílů a možností, jak dále s financemi naložit…..

7 1.Zjištění stavu financí Osobní příjmyOsobní výdaje PravidelnéPevné čistá mzda26 000Nájem podnikání 8 000Splátka leasingu ProměnlivéPenzijní připojištění Úroky, dividendy 2 000Kontrolovatelné Provoz domácnosti Provoz auta Jídlo Oblečení Zábava Celkem36 000Celkem Rozdíl příjmů a výdajů: – = 8 500Kč a) Předpokládáme tyto příjmy a výdaje

8 b) zjištění, zda majetek převyšuje závazky Osobní majetekOsobní závazky Bankovní účet Finanční leasing Podílové listy Hypotéka 0 Penzijní připojištění Půjčky 0 Osobní majetek (elektronika, auto, vybavení bytu) …. Celkem Celkem Rozdíl Kč Z uvedených údajů vyplývá, že Jana není zadlužena.

9 2. Stanovení cílů Jana přemýšlí nad následujícími 5-10 lety Měsíčně jí zbývá Kč, nabízí se jí možnosti: Vložit na stavební spoření Zvýšit ukládání do podílových listů Dalším cílem je za 2 roky dokončit vysokou školu, roční školné činí Kč Finanční leasing – zbývá ji uhradit 30 splátek Také zvažuje zda by nebylo přínosné získat vlastní byt a splácet hypotéku než platit pronájem Kč. Pořízení bytu by představovalo výdaj 2 mil. Kč

10 3. Vyhodnocení cílů a) Jana seřadila cíle podle důležitosti takto: - doplatit auto - dokončit vysokou školu - pořídit vlastní byt - vhodně investovat Kč měsíčně, tak aby podporovaly dosažení předchozích cílů

11 b) Zhodnocení, zda a kdy jsou cíle dosažitelné - první dva cíle jsou reálné a uskutečnitelné - doplatit auto je nezbytné, zatěžuje rozpočet - investice do vzdělání je vhodná,může rozšířit možnosti uplatnění a v budoucnu vyšší příjmy - pořízení bytu je aktuální, avšak správně až na třetím místě, protože si lze spočítat, že splátky hypotéky by nebylo možné krýt současně se splátkami finančního leasingu - spoření je také vhodné

12 4. Analýza potřebných finančních prostředků a)Auto – splátky 30 měsíců – není třeba získat další prostředky, protože jsou obsaženy v pravidelných výdajích b)Školné – pro jednorázovou úhradu lze prodat část podílových listů v hodnotě Kč, tyto listy mohou být měsíčně dokupovány v max. výši Kč c)Byt – pořízení je reálné po dokončení školy a splacení leasingu. Splátka by pak byla možná ve výši Kč ( ) d) Spoření – pokud bude využíváno na dokoupení podílových listů, jiná možnost nezbývá

13 Použité zdroje: KLÍNSKÝ, Petr. Finanční gramotnost – obsah a příklady z praxe. 1. vyd. Praha: Národní ústav odborného vzdělávání ISBN Kapitola 6.1, s. 72 Vlastní tvorba autora


Stáhnout ppt "Název školy: Střední průmyslová škola, Ostrava - Vítkovice, příspěvková organizace Autor: Ing. Andrea Modrovská Datum: 27.července 2012 Název: VY_62_INOVACE_1.1.18."

Podobné prezentace


Reklamy Google