Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PSP Periodická soustava chemických prvků, Periodický zákon Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PSP Periodická soustava chemických prvků, Periodický zákon Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován."— Transkript prezentace:

1 PSP Periodická soustava chemických prvků, Periodický zákon Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 1

3 PERIODICKÝ ZÁKON: -19. století - ruský vědec Dmitrij Ivanovič MENDĚLEJEV: Vlastnosti atomů chemických prvků se periodicky mění v závislosti na vzrůstajícím protonovém čísle. (v té době Mendělejev ještě protonové číslo neznal, uspořádal prvky podle jejich atomových hmotností, původní Mendělejevova tabulka obsahovala 60 prvků) Obr.č.3 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

4 Mendělejevova periodická tabulka z roku1871 Obr.č.2 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

5 PSP   Sestavena podle periodického zákona   V dané době většina prvků neznáma   Nové prvky geniálně předpověděl (hmotnost, vlastnosti)   Zač. 20. století tabulku upravil český chemik Bohuslav Brauner (přítel Mendělejeva)   Tabulka byla zhuštěnější a méně přehledná   Prvky nacházející se ve společné skupině vykazují i podobné chemické vlastnosti Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

6   Do periodické tabulky chemických prvků, kterou sestavil Mendělejev byly postupně zařazovány nově objevené prvky. Podíl si připisuje i český chemik a přítel Mendělejeva Bohuslav Brauner, který například navrhl zařadit prvky vzácných zemin (lanthanoidy) mezi cer a tantal; v roce 1902 předpověděl existenci prvku s protonovým číslem 61 (promethium - Pm) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

7 Řádky = periody (7) Sloupce = skupiny (18) VIII.A – nepřechodné prvky VIII.B – přechodné prvky 8 hlavních skupin 10 vedlejších skupin Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

8 Číslo skupiny – udává počet valenčních elektronů elektronů Číslo periody – udává počet el. vrstev v obalu atomu obalu atomu Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

9 Dosud je známých 117 prvků – asi 90 se vyskytuje v přírodě, zbylé byly připraveny uměle.  11 prvků plynných (H, N, O, F, vzácné plyny)  2 kapalné (Br, Hg)  pevné látky – převážně kovy Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

10 Použité obrázky: Obr.č.1 - http://commons.wikimedia.org/wiki/Periodic_table http://commons.wikimedia.org/wiki/Periodic_table Creative Commons Attribution/Share-Alike Licens Obr.č.2 - Obr.č.2 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mendelejevs_periodiska_system_1871.pnghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mendelejevs_periodiska_system_1871.png Volně šiřitelné Obr.č.3 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Дмитрий_Иванович_Менделеев_12.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Дмитрий_Иванович_Менделеев_12.jpg Volně šiřitelné Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Stáhnout ppt "PSP Periodická soustava chemických prvků, Periodický zákon Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován."

Podobné prezentace


Reklamy Google