Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Škola: ZŠ, ZUŠ a MŠ Kašperské Hory, Vimperská 230 Předmět: FYZIKA Ročník: 8. Anotace: Tepelná výměna prouděním a zářením Prezentace poskytuje podporu při.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Škola: ZŠ, ZUŠ a MŠ Kašperské Hory, Vimperská 230 Předmět: FYZIKA Ročník: 8. Anotace: Tepelná výměna prouděním a zářením Prezentace poskytuje podporu při."— Transkript prezentace:

1 Škola: ZŠ, ZUŠ a MŠ Kašperské Hory, Vimperská 230 Předmět: FYZIKA Ročník: 8. Anotace: Tepelná výměna prouděním a zářením Prezentace poskytuje podporu při výkladu o tepelné výměně prouděním a zářením. Uvádí příklady praktického využití. Zabývá se rovněž zkoumáním vlivu povrchu tělesa na pohlcování a vyzařování tepla. Na závěr prezentace obsahuje několik otázek a úkolů zaměřených na praxi. Slouží i jako předloha pro zápis poznámek. Klíčová slova: tepelná výměna, proudění, záření Autor: Mgr. Pavlína Nová Datum vytvoření: 18. 11. 2012 Kód: VY_32_INOVACE_FY818 Poznámky: Pomůcky: Učebnice: Fyzika pro 8. ročník základní školy, doc. RNDr. Růžena Kolářová, CSc., PaedDr. Jiří Bohuněk, Prometheus, 2004

2 Fyzika 8 Tepelná výměna prouděním a zářením

3 3. Tepelná výměna prouděním   nastává v kapalinách a plynech   teplejší části kapaliny nebo plynu stoupají vzhůru, chladnější části klesají dolů   samovolné promíchávání

4 Užití:   ústřední topení   vytápění pokoje kamny   bezmotorové letadlo (vzdušné proudy)   vítr   led v limonádě   vaření

5 3. Tepelné záření   rozžhavené těleso (Slunce, žárovka, radiátor …) vysílá tepelné záření   přenos energie bez dotyku   při pohlcení tepelného záření se těleso zahřívá   různá tělesa tepelné záření propouštějí nebo je pohlcují (vakuum nepohlcuje vůbec, tenké sklo jen velmi málo)

6 Zvýšení teploty tělesa závisí na:   vzdálenosti zdroje   teplotě zdroje   barvě a povrchu tělesa - světlý a lesklý povrch se zahřeje méně než tmavý a matný povrch (černé X bílé tričko v létě)

7 Otázky a úkoly: 1. 1.V jakých látkách může nastat tepelná výměna prouděním? 2. 2.Doplň správně do věty slova shora – zdola: Proudění v látkách nastává, zahříváme-li je ….…. nebo ochlazujeme …….. 3. 3.Uveď, kde se v praxi využívá tepelné výměny prouděním. 4. 4.Jaká tělesa mohou vysílat tepelné záření? 5. 5.Která tělesa lépe pohlcují tepelné záření: světlá a lesklá nebo tmavá a matná? Uveď příklady. 6. 6.Jak závisí zvýšení teploty tělesa na jeho vzdálenosti od zdroje tepla a jak na teplotě zdroje? Uveď příklady.

8 KONEC Obrázky vlastní: vytvořeny v MS Word - kreslení


Stáhnout ppt "Škola: ZŠ, ZUŠ a MŠ Kašperské Hory, Vimperská 230 Předmět: FYZIKA Ročník: 8. Anotace: Tepelná výměna prouděním a zářením Prezentace poskytuje podporu při."

Podobné prezentace


Reklamy Google