Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tepelné záření (Učebnice strana 68 – 69) Rozžhavené těleso vysílá do okolí světlo, které vnímáme zrakem. Zároveň se světlem vysílá i tepelné záření, které.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tepelné záření (Učebnice strana 68 – 69) Rozžhavené těleso vysílá do okolí světlo, které vnímáme zrakem. Zároveň se světlem vysílá i tepelné záření, které."— Transkript prezentace:

1 Tepelné záření (Učebnice strana 68 – 69) Rozžhavené těleso vysílá do okolí světlo, které vnímáme zrakem. Zároveň se světlem vysílá i tepelné záření, které vnímáme tepelnými čidly v pokožce našeho těla. Podobně jako světlo i tepelné záření prostupuje některými tělesy a některými je pohlcováno. Těleso, které vysílá tepelné záření (např. svítící žárovka, Slunce) je zdrojem energie záření. Energie se přenáší z jednoho tělesa na druhé, přitom nejsou v přímém dotyku. Jsou od sebe oddělena prostředím, které tepelné záření nepohlcuje nebo pohlcuje jen málo. Tepelné záření dokonale prostupuje vakuem. Ve vakuu se šíří tepelné záření stejně rychle jako světlo – asi 3 · 10 6 m/s. V každém prostupném prostředí je rychlost šíření tepelného záření menší.

2 Přiblížíme-li k svítící žárovce dlaň, pociťujeme, že se dlaň zahřívá tím více, čím je blíže k žárovce. Použijeme-li žárovku o větším příkonu, vlákno má nyní vyšší teplotu, vyzařuje více tepelného záření, ve stejné vzdálenosti od této žárovky se dlaň zahřívá více. Tři stejné teploměry přikryjeme tenkými listy papíru z různých materiálů – jeden lesklou hliníkovou folií, druhý listem bílého papíru, třetí listem černého matného papíru. Na všechny listy necháme dopadat stejným způsobem tepelné záření z elektrické lampy. Po krátké době zjistíme, že nejvyšší teplotu má teploměr přikrytý listem černého matného papíru, nejnižší teplotu má teploměr přikrytý lesklou hliníkovou folií.

3 Zvýšení teploty tělesa při pohlcení tepelného záření závisí na vzdálenosti zdroje záření od tělesa, na teplotě zdroje záření a na barvě a úpravě povrchu tělesa. Těleso s matným a tmavým povrchem se pohlcením tepelného záření za stejných podmínek zahřívá více než těleso s lesklým a světlým povrchem. Změna teploty probíhá obvykle různými způsoby současně. Např. v místnosti s ústředním topením se vzduch ohřívá přímým dotykem s radiátorem, tj. tepelnou výměnou vedením. Stěny s nábytkem se ohřívají pohlcováním tepelného záření, jehož zdroj je radiátor. Současně se stěny ohřívají tepelnou výměnou při styku se vzduchem o vyšší teplotě. Ve vzduchu přitom dochází k proudění vlivem gravitačního pole Země. Prouděním se prohřívání vzduchu urychluje.

4 Jestliže těleso pohlcuje tepelné záření, jeho teplota se zvyšuje, a tím se zvětšuje i jeho vnitřní energie. Zvýšení teploty tělesa závisí na teplotě a vzdálenosti zdroje záření od tělesa, na barvě a úpravě povrchu tělesa. Některá tělesa (prostředí) nepohlcují tepelné záření (např. vakuum) nebo je pohlcují jen velmi málo (např. tenká čirá skleněná deska). Změnu teploty omezujeme tím, že těleso izolujeme. Otázky a úlohy k opakování – učebnice strana 69 – 70. Např. termoska – udrží vysokou teplotu čaje nebo nízkou teplotu zmrzliny proto, že má vnitřní nádoba termosky má dvojité stěny z tenkého zrcadlově lesklého skla, v prostoru mezi stěnami je vakuum. K tepelné izolaci vnitřní nádoby přispívá i dobře těsnící zátka a plastový obal termosky.


Stáhnout ppt "Tepelné záření (Učebnice strana 68 – 69) Rozžhavené těleso vysílá do okolí světlo, které vnímáme zrakem. Zároveň se světlem vysílá i tepelné záření, které."

Podobné prezentace


Reklamy Google