Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PROGRAMOVÁNÍ SYSTÉMEM KOVOPROG. CAM systém Kovoprog je prostředek pro přípravu programů pro numericky řízené obráběcí stroje s mnohaletou tradicí v České.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PROGRAMOVÁNÍ SYSTÉMEM KOVOPROG. CAM systém Kovoprog je prostředek pro přípravu programů pro numericky řízené obráběcí stroje s mnohaletou tradicí v České."— Transkript prezentace:

1 PROGRAMOVÁNÍ SYSTÉMEM KOVOPROG

2 CAM systém Kovoprog je prostředek pro přípravu programů pro numericky řízené obráběcí stroje s mnohaletou tradicí v České republice. Mezi jeho přednosti patří jednoduchost obsluhy. Verze je určena výhradně k provozu v operačním systému Windows firmy Microsoft.

3 CAM systém Kovoprog je prostředek pro přípravu programů soustružení, frézování, vrtání a drátové řezání.

4 Ovládání Kovoprogu se řídí obvyklými pravidly operačního systému Windows.

5 Nejdůležitější pracovní okna: · panel postupového listu · okno 2D geometrie · okno 3D geometrie frézování · okno operace · okno simulace · okno NC programu Ústředním ovládacím panelem programu je panel postupového listu. Zprostředkovává přístup ke všem datům potřebným k vytvoření postupu obrábění. Tento panel je jediný objekt, který se objeví v hlavním okně, když spustíme Kovoprog poprvé. Vzhledem k tomu, že se jedná o nejpoužívanější část systému, je speciálně navržen tak, aby vyhověl různým zvyklostem uživatelů.

6 Stručný postup při práci s programem KOVOPROG – SOUSTRUŽENÍ 1. Definovat stroj, např. SUF-VOP a způsob obrábění 2. Stanovit rozměry pracovního prostoru 3. Provést náčrt - definovat polotovar – nejdřív pomocné čáry, pak kontura - definovat obrobek - nejdřív pomocné čáry, pak kontura 4. V postupovém listě 2x kliknout na program a definovat v náhledovém okně polotovar, omezující otáčky, výchozí bod. 5. Definovat nástroj – druhé prosvícené tlačítko a pak kliknout ve stromě pod program a definovat parametry nástroje (druh, tl. destičky, řez. rychlost,... )

7 6. Definovat způsob obrábění – např. hrubování a kliknutím toto umístit ve stromě postupového listu pod příslušný nástroj. Je třeba vybrat tvar pro obrábění (někdy problém, musí být vytvořena kontura v náčrtu, uzavřená smyčka) 7. Procesy definování nástroje a výběru způsobu obrábění dle potřeby opakovat 8. Nezapomínat na odjezdy nástrojů po obrobení

8 Stručný postup při práci s programem KOVOPROG – FRÉZOVÁNÍ 1. Definovat stroj a způsob obrábění 2. Definovat rozměry pracovního prostoru (Kliknout 2x na XY (z=0) ) = rozměry polotovaru např. pro 100x60x20 x min = 0ymin = 0zmin = -20 x max = 100ymax = 60zmax = 0 3. Provést náčrt - defininovat polotovar – nejdřív pomocné čáry, pak kontura - defininovat obrobek - nejdřív pomocné čáry, pak kontura, upravit pomocí zaoblení, zkosení.. 4. V postupovém listě 2x kliknout na program a definovat v náhledovém okně polotovar, omezující otáčky, výchozí bod, nulový bod např. 0,0,-20, číslo programu.

9 5. Definovat nástroj – druhé prosvícené tlačítko a pak kliknout ve stromě pod program a definovat parametry nástroje (druh, řez. rychlost,... ) 6. Definovat způsob obrábění – např. frézování kontury a kliknutím toto umístit ve stromě postupového listu pod přísl. nástroj. Je třeba vybrat tvar pro obrábění (někdy problém, musí být vytvořena kontura v náčrtu, uzavřená smyčka) 7. Procesy definování nástroje a výběru způsobu obrábění dle potřeby opakovat 8. Nezapomínat na odjezdy nástrojů po obrobení

10 Velmi důležitou částí při tvorbě programu je simulace. Ta se zobrazuje v okně simulace, kde se zobrazuje pohyb nástroje tak, jak byl naprogramován. Ovládání simulace se provádí speciální lištou

11

12 Výstupem je NC program, který je generován z údajů v postupovém listě po stisknutí tlačítka z hlavního panelu. Předtím musí být v příslušné kolonce manažeru technologie zadán stroj a postprocesor, který určuje, v jakém řídícím systému bude NC program vygenerován. Po stisknutí tlačítka se zobrazí na pracovní ploše okno NC programu a generování programu se provede ihned po otevření okna. Vpravo nahoře se objeví lišta tlačítek NC programu umožňující práci s NC programem. Během generování NC programu se v okně zobrazí dialog umožňující přerušit generování NC programu.

13 SHRNUTÍ Panel postupového listu (označte zvýrazňovačem) Zprostředkovává přístup ke všem datům potřebným k vytvoření postupu obrábění Zprostředkovává přístup k tvorbě technologického postupu Zprostředkovává přístup pouze k simulaci obrábění Definovat tvar polotovaru a obrobku je třeba (označte zvýrazňovačem) V úvodu činnosti s programem Není třeba stanovovat Na závěr činnosti, před vygenerováním CNC kódu Výhodou programování pomocí systému Kovoprog především je (označte zvýrazňovačem) Možnost automatického vygenerování CNC kódu v libovolném řídícím systému, na který je zakoupen postprocesor Možnost automatického vygenerování CNC kódu pouze v ISO kódu Možnost automatické výměny nástrojů


Stáhnout ppt "PROGRAMOVÁNÍ SYSTÉMEM KOVOPROG. CAM systém Kovoprog je prostředek pro přípravu programů pro numericky řízené obráběcí stroje s mnohaletou tradicí v České."

Podobné prezentace


Reklamy Google