Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ŠELMY - KOČKOVITÍ  Šelmy jsou dokonale přizpůsobeny k lovení a usmrcování živé kořisti.  Jejich role v ekosystémech je nezastupitelná – uloví mnoho býložravých.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ŠELMY - KOČKOVITÍ  Šelmy jsou dokonale přizpůsobeny k lovení a usmrcování živé kořisti.  Jejich role v ekosystémech je nezastupitelná – uloví mnoho býložravých."— Transkript prezentace:

1 ŠELMY - KOČKOVITÍ  Šelmy jsou dokonale přizpůsobeny k lovení a usmrcování živé kořisti.  Jejich role v ekosystémech je nezastupitelná – uloví mnoho býložravých zvířat, která by se jinak přemnožila.  Všechny šelmy mají dlouhé a ostré špičáky = usmrcování kořisti.

2 ŠELMY - KOČKOVITÍ  Poslední třenový zub v horní čelisti a první stolička v dolní čelisti jsou přeměněny v trháky.  U všežravých šelem (medvěd, jezevec) jsou trháky málo vyvinuté.  Šelmy mají výborně vyvinuté smysly a dokonalé pohybové schopnosti.

3 ŠELMY - KOČKOVITÍ a)KOČKOVITÍ Zástupci: Tygr sibiřský= mandžurský, amurský, ussurijský  Je největší tygří zeměpisnou rasou (poddruhem).  Hmotnost až 320 kg, délka i s ocasem skoro 4 metry.  Má huňatou dlouhou srst.  Vybarvení není tak výrazné jako u ras tropických.  Žije v Asii

4 ŠELMY - KOČKOVITÍ ŘÁD: šelmy ČELEĎ: kočkovité Tygr sibiřský Ve volné přírodě přežívá posledních 200-300 jedinců, stav v zajetí je asi 1000 jedinců.

5 ŠELMY - KOČKOVITÍ  Tygr ussurijský, nazývaný také sibiřský  Bohužel je ve volné přírodě tak vzácný, že v zoologických zahradách žije mnohem více jedinců než na svobodě.  Vzácný tygr ussurijský nežije na Sibiři, ale v oblasti Amur - Ussuri, v místech, kde povětšinou roku leží sníh.  Revír samce je obrovský, dělí se o něj obvykle se dvěma samicemi.

6 ŠELMY - KOČKOVITÍ tygr sibiřský - Panthera tigris altsica Rozšíření: Dálný Východ - dnes jen Mandžusko a Korea, dříve až k Bajkalu

7 ŠELMY - KOČKOVITÍ Tygr sibiřský = ussurijský

8 ŠELMY - KOČKOVITÍ

9 Tygr - Panthera tigris  Největší kočkovitá šelma, jediná s pruhovaným kožichem.  Indickými domorodci označován jako posel bohů chránící stromy.  Miluje vodu a dokáže uplavat přes 10km. Existují i bílí tygři (není to jiný druh, ale barevná varianta).

10 ŠELMY - KOČKOVITÍ  Je predátorem stojícím na vrcholu ekologické pyramidy - reguluje populaci masožravých i býložravých savců.

11 ŠELMY - KOČKOVITÍ Poddruhy: Pahthera tigris má 8 zeměpisných poddruhů: Tygr bengálský neboli indický (Panthera tigris tigris) - asi 4000 tygrů Tygr indočínský neboli Corbettův (Panthera tigris corbetti) - 1500 Tygr sumatránský (Panthera tigris sumatrae) - 600 Tygr sibiřský neboli ussurijský (Panthera tigris altaica) - 250 Tygr čínský (Panthera tigris amoyensis) - 30 Tygr kaspický neboli turanský (Panthera tigris virgata) - byl vyhuben Tygr balijský (Panthera tigris balica) - byl vyhuben Tygr jávský (Panthera tigris sondaica) - byl vyhuben

12 ŠELMY - KOČKOVITÍ Kriticky ohrožen! Některé poddruhy již vyhubeny!

13 ŠELMY - KOČKOVITÍ Velikost: délka těla: 140 - 280 cm ocas: 60 - 95 cm velký rozdíl mezi jednotlivými poddruhy např. tygr sibiřský má rekordní velikost až 280 cm a váží přes 380 kg Hmotnost: samice 100 - 160 kg samec: 180 - 250 kg Průměrný věk: 16 - 20 let (max. 26 let)

14 ŠELMY - KOČKOVITÍ  Rozmnožování: Tygří reprodukce je pomalá - velmi pozdě pohlavně dospívá (ve 3 až 5 letech) a více než polovina se nedožije dvou let.  Březost trvá 95 - 110 dní.

15 ŠELMY - KOČKOVITÍ  Mláďata: Rodí se 2 - 4 mláďata  porodní hmotnost až 1000 g, slepá, prohlédnou po 6 až 14 dnech.  Do dvou měsíců se živí výhradně mlékem, v šesti měsících začínají lovit malé opeřence a kolouchy.  V 18ti měsících jsou schopni lovit sami.  Samice se rozloučí definitivně s vrhem jakmile porodí další mláďata.

16 ŠELMY - KOČKOVITÍ Potrava:  Výhradně masožravec  Divoká prasata, srnci a jeleni, příležitostně medvědi, i menší živočichové. Větší kořist si tygr ukrývá a opět se k ní vrací. Biotop:  Od tropické džungle po tajgu, vyhledávají lesnaté kraje od tropických džunglí, přes trnité lesy Indie až po lesy v Himálají a Sibiři.

17 ŠELMY - KOČKOVITÍ Něco o tygrech:  Tygr je největší kočkovitou šelmou.  Předchůdci dnešního tygra žili na Zemi již před 2 miliony lety, a to nejen v celé Asii, ale i v Evropě.  Je to predátor, který stojí na vrcholu pomyslné potravní pyramidy.

18 ŠELMY - KOČKOVITÍ  V plném běhu je schopen dosáhnout rychlosti až kolem 60 km/h, nemá ale v běhu velkou výdrž.  Je jednou z mála kočkovitých šelem, které mají rády vodu.  Bengálský tygr je dokonce dobrý plavec, ve vodě se umí pohybovat rychle a hbitě.  Tygr je notorickým spáčem, neboť denně spí v průměru okolo 17 hodin.

19 ŠELMY - KOČKOVITÍ  Hlavní kořistí jsou různé druhy jelenů, turovitých, prasat, také dikobrazi, některé opice (hulmani) i další obratlovci.  Tygr loví jako samotář a na kořist číhá ze zálohy.  Ve svém loveckém teritoriu reguluje a udržuje početní stav a hustotu zvěře a je tedy nedílnou součástí přírodní rovnováhy.

20 ŠELMY - KOČKOVITÍ  Zejména zemědělci brzy pochopili, co tygr v přírodě znamená. Vždyť omezuje nadměrné rozmnožování škodlivých kopytníků.  V krajinách, kde byli tygři vystříleni, se nebezpečně rozmnožila divoká prasata, která způsobují rytím na plantážích nedozírné škody.

21 ŠELMY - KOČKOVITÍ  Celá populace tygrů (Panthera tigris), která byla v roce 1900 odhadována na milión jedinců poklesla koncem 20. století na 7 000 jedinců.  Z původních osmi poddruhů tygra žije v současné době pouze pět, tři byly vyhubeny.  Jedná se o tygra balijského, kdysi velice početný druh na ostrově Bali. Byl tak intenzivně loven, že zcela vymizel. Poslední prokazatelně ulovená tygřice pochází z roku 1930.

22 ŠELMY - KOČKOVITÍ  Druhý vymřelý druh tygra se jmenoval tygr turanský (kaspický) a jeho původní životní prostor procházel přes část Mongolska až po Irán a Afghanistán. Poslední jeho pozorování v Iránu bylo zaznamenáno v roce 1976.  Zatím poslední vyhubený druh je tygr javánský, poslední jedinci zemřeli kolem roku 1980.

23 ŠELMY - KOČKOVITÍ Další poddruh, tygr čínský přežívá v tak malé populaci (odhaduje se na 20-30 exemplářů), že ho lze vlastně považovat za vyhubeného

24 ŠELMY - KOČKOVITÍ Indický tygr může mít různé formy zabarvení lehce oranžové, lehce narudlé, nebo také čistě bílé. Pak mluvíme o "bílém tygru", který ovšem není samostatným druhem, je to stále tygr indický, jen s bílou srstí.

25 ŠELMY - KOČKOVITÍ

26 Tygr sumaterský - Panthera tigris sumatrae Rozšíření: ostrov Sumatra Potrava: střední a větší obratlovci do velikosti jelena Rozměry: délka těla 140-180 cm, délka ocasu 60-80 cm, hmotnost 115- 180 kg. Je nejmenším z pěti poddruhů tygra. Vzhledem k ostrovnímu areálu patří ke kriticky ohroženým druhům a je uveden v červené knize IUCN.

27 ŠELMY - KOČKOVITÍ Mapka rozšíření:

28 ŠELMY - KOČKOVITÍ LVI - Poddruhy lev severokonžský lev konžský lev indický lev jihoafrický lev berberský lev kapský lev núbijský lev perský lev senegalský lev východoafrický lev masajský

29 ŠELMY - KOČKOVITÍ Lev - druh: lev pustinný  Řád: šelmy  Čeleď: kočkovití  Lev je po tygrovi druhá největší kočkovitá šelma.  Hlavním a určujícím rysem lvích samců je jejich hříva.  Samci váží od 150-250 kg a samice 120- 150 kg.

30 ŠELMY - KOČKOVITÍ

31  V divočině se lvi dožívají 10-14 let, kdežto v zajetí se mohou dožít i věku 20 let.  Dříve se lvi nacházeli v celé Africe, Asii a dokonce i Evropě, dnes se vyskytují pouze v Africe a na několika místech v Indii.  Jsou to společenská zvířata a loví ve smečkách.

32 ŠELMY - KOČKOVITÍ

33  V relativně nedávné době sahalo přirozené prostředí lvů od severu Euroasie - Portugalsko až Indie, až po Afriku (kromě Sahary).  Poslední evropští lvi zemřeli již v dávných časech.  Na Kavkazu, posledním útočišti euroasijských lvů přežila populace lva indického až do 10. století.

34 ŠELMY - KOČKOVITÍ Mezi pozdním 19. a raným 20. stoletím také vymřeli lvi ze severní Afriky a Blízkého východu. V dnešní době žije nejvíce lvů ve východní a jižní Africe, avšak jejich stavy se rychle snižují. Dnes je africká lví populace odhadována na 16 000-30 000 kusů žijících v divočině.

35 ŠELMY - KOČKOVITÍ Stále se zvyšující kontakt s lidmi je pokládán za hlavní důvod, který vede ke snížení jejich stavů.

36 ŠELMY - KOČKOVITÍ  Lev indický (také perský nebo asijský), jehož historické území sahalo od Turecka až po Indii a od Kavkazu po Jemen, byl vyhuben na celém území Palestiny a Blízkého východu.  Dnes žijí lvi na území národního parku Gir Forest v severozápadní Indii.

37 ŠELMY - KOČKOVITÍ Lev indický

38 ŠELMY - KOČKOVITÍ

39  Lvíčata se učí lovit už ve třech měsících, ale většinou se nestanou úspěšnými lovci před dosažením druhého roku života.  Lvi vyvinou rychlost 80 km/h, ale postrádají vytrvalost.  Proto se nejdříve musí za svou kořistí plížit alespoň do vzdálenosti 30 metrů.

40 ŠELMY - KOČKOVITÍ

41

42

43 Rys ostrovid  Je naší jedinou divoce žijící kočkovitou šelmou.  Plachá, samotářsky žijící šelma je ze tří velkých šelem nejmenší, loví proto menší kopytníky, jako jsou srnci, méně jeleny, divoká prasata, hlodavce nebo lišky.

44 ŠELMY - KOČKOVITÍ  Krátký, pahýlovitý ocas s černou špičkou.  Konečky uší jsou zakončeny dlouhými štětinami.  Domovem je Evropa, Asie a Severní Amerika.  Samice vrhá na jaře 2 – 3 slepá mláďata.  V případě ohrožení je přenáší do jiného úkrytu.

45 ŠELMY - KOČKOVITÍ  Svou kořist překvapuje rychlým útokem ze zálohy. Ne nadarmo se rys nazývá ostrovidem - vyniká bystrým zrakem, ale také sluch má výtečný.  Podle zákona o ochraně přírody a krajiny je rys chráněným druhem a je klasifikován jako silně ohrožený.

46 ŠELMY - KOČKOVITÍ  Navzdory vhodným podmínkám ve většině našich pohoří trvale osidluje pouze Beskydy, Šumavu a Pošumaví.  Většímu rozšíření brání především ilegální lov.

47 ŠELMY - KOČKOVITÍ

48


Stáhnout ppt "ŠELMY - KOČKOVITÍ  Šelmy jsou dokonale přizpůsobeny k lovení a usmrcování živé kořisti.  Jejich role v ekosystémech je nezastupitelná – uloví mnoho býložravých."

Podobné prezentace


Reklamy Google