Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jelenec běloocasý (Odocoileus virginianus). Popis:  Spárkatá zvěř  Původem ze Severní Ameriky  Importovaný i do Čech  Samci obvykle váží 60-100 kg.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jelenec běloocasý (Odocoileus virginianus). Popis:  Spárkatá zvěř  Původem ze Severní Ameriky  Importovaný i do Čech  Samci obvykle váží 60-100 kg."— Transkript prezentace:

1 Jelenec běloocasý (Odocoileus virginianus)

2 Popis:  Spárkatá zvěř  Původem ze Severní Ameriky  Importovaný i do Čech  Samci obvykle váží 60-100 kg  Samice obvykle dosahují 40-90 kg  Délka se pohybuje od 160-220 cm včetně ocasu a výška zad od 80-100 cm  Jelenec běloocasý žijící v tropech bývá často mnohem menší v mírném pásu, v průměru 35-50 kg

3  Jelen může být rozpoznán jeho charaketristickým bílým ocasem, který to vzestupy jako signál obavy a je typicky viděný v jeho útěku  Zbarvení na jaře a v létě rudo-hnědý a na podzim a v zimě šedo-hnědý  Doba páření je závislá na měsíci a slunci

4  Zdržuje se v lesích, ale nejlépe mu vyhovuje krajina prostoupená loukami a poli, kam vychází od jara do podzimu za potravou.  V zimě se drží spíše uvnitř porostů a okusuje pupeny i větve dřevin, kořeny i sbírá lesní plody. Dospělí samci žijí většinou samotářsky, teprve po říji koncem října a v listopadu se připojují k samicím.  Ozývá se nápadnými sykavými zvuky a paroží shazuje v lednu.  Je poměrně stálý a věrný svému stanovišti, obvykle se pohybuje na nevelké ploše v okruhu asi 10 km.  Pachová žláza na zánártí vylučuje olejovitý výměšek čpavkového zápachu.  Samice jsou březí 190-210 dní a 1 mládě (zcela výjimečně až trojčata) rodí koncem května a v červnu.

5  Jejich jemná srst je načervenalá, na bocích a hřbetě skvrnitá. Při narození váží okolo 3 kg, po 3 týdnech se již dobře pohybují a začínají postupně přijímat zelenou potravu, dospívají následující rok.  Osamostatňují se později než mláďata pravých jelenů, v rodném stádě se drží až 2 roky. V přírodě nežije déle než 10 roků.  U nás je jelenec běloocasý okrajovou lovnou zvěří se 40-75 kusy/rok (doba lovu 1.9.- 31.12.).

6 Neobvyklé rozmnožovací zvyky

7 Vědecká klasifikace Říše: Živočichové (Animalia)Živočichové Kmen: strunatci (Chordata)strunatci Podkmen: obratlovci (Vertebrata)obratlovci Třída: savci (Mammalia)savci Podtřída: živorodí (Theria)živorodí Řád: sudokopytníci (Artiodactyla)sudokopytníci Podřád: přežvýkavci (Ruminantia)přežvýkavci Čeleď: jelenovití (Cervidae)jelenovití Rod: Jelenec (Odocoileus)Jelenec

8


Stáhnout ppt "Jelenec běloocasý (Odocoileus virginianus). Popis:  Spárkatá zvěř  Původem ze Severní Ameriky  Importovaný i do Čech  Samci obvykle váží 60-100 kg."

Podobné prezentace


Reklamy Google