Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tygr bengálský Rozšíření (červeně) OHROŽENÝ Říše: živočichové (Animalia) Kmen: strunatci (Chordata) Třída: savci (Mammalia) Řád: šelmy (Carnivora) Čeleď:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tygr bengálský Rozšíření (červeně) OHROŽENÝ Říše: živočichové (Animalia) Kmen: strunatci (Chordata) Třída: savci (Mammalia) Řád: šelmy (Carnivora) Čeleď:"— Transkript prezentace:

1 Tygr bengálský Rozšíření (červeně) OHROŽENÝ Říše: živočichové (Animalia) Kmen: strunatci (Chordata) Třída: savci (Mammalia) Řád: šelmy (Carnivora) Čeleď: kočkovití (Felidae) Rod: Panthera Druh: tygr džunglový (Panthera tigris)

2 Tyg ř í samci m ěř í 2-3 m bez ocasu a 3-4 m v č etn ě, dosahují hmotnosti 180-300 kg a výška v kohoutku č iní 91 cm. Délka hlavy č iní 25-38cm. V ě tšina tygr ů vá ž í v pr ů meru kolem 260kg, dosahuje délky 3 m (v č etn ě ocasu). Je známo hodn ě p ř ípad ů kdy tygr p ř esahoval hmotností 300 kg. Samice m ěř í 1,5-2 m bez ocasu a 2,5-3 m s ocasem. Vá ž í 100-200 kg. V kohoutku m ěř í zhruba 75 cm, délka hlavy je 20-30 cm. V pr ů m ě ru dosahují samice délky 2,5 m, váhy 150 kg a výšky v kohoutku 80 cm.

3 •Tygra bengálského můžeme nalézt především v Indii, Bangladéši, Nepálu, Bhútánu, Sundarbanu a Myanmaru (dříve Barma). Z toho plyne že se jedná o lesní šelmu. Přestože žije samotářsky, vytváří si rozsáhlé teritorium o velikosti až 50 km 2. Nejvíce tygrů dnes žije v Indii (3000 kusů) a v Nepálu a Bangladéši (kolem 200 jedinců). Pár zástupců žije také v Myanmaru, ti ovšem již nejsou geneticky „čistí“ kvůli páření se se zástupci jiného druhu. Tygr bengálský je přísně chráněný a v Bangladéší a Indii se pro něho staví přísně chráněné rezervace. rozšíření

4 Potrava •Tygr je samotářské zvíře lovící převážně v noci, není to vytrvalý běžec, takže si za své oběti často vybírá slabá nebo zraněná zvířata. Útočí tak, že se nejdříve plíží ke kořisti v trávě (díky jeho maskovaní si ho oběť mnohdy nevšimne ani tehdy, plíží-li se ve velice nízkém porostu) a poté ji rychlým skokem polapí. Kořist usmrtí tak, že jí prokousne hrdlo nebo jí kousne do týla a zlomí vaz. Tygr útočí nejčastěji zezadu, ulovenou kořist si poté odtáhne do houští a její zbytky přikryje listím (tygři se často ke své kořisti opět vrací). •Mezi hlavní složky potravy patří gaurové a buvoli, ale nepohrdne také menšími zvířaty jako jsou zající, opice, hulmani a pávi. Jsou známy také útoky na nosorožce a slony. Čas od času uloví také predátory.

5 Bílí tygři •V přírodě jsou velice vzácní, avšak v zoo slouží jako populární atrakce. Genetickou odlišnost nejčastěji způsobuje páření mezi rodiči a mláďaty, při kterém dochází ke zkopírování genetického kódu rodičů. Bohužel, takovéto oplození často způsobuje vrozené vady jako jsou například skolióza, poruchy imunitního systému nebo degenerovaná páteř. Navzdory těmto faktům se o takovou mutaci pokouší čím dál více zoologických zahrad, které chtějí nalákat turisty.

6 Bezpruzí tygři •Existuje také čistě bílá varianta tygra. K takovéto genetické odchylce dochází nejčastěji při páření bratra se sestrou. V Cincinnati se povedlo vyšlechtit bílého tygra bez pruhů v místní zoo, tygrům Bhimovi a Sumitě (bratr a sestra) se každé čtvrté mláďe narodilo bez pruhů. Mláďata byla poté prodána jiným zoologickým zahradám, například do Španělska, Mexika a dokonce i České republiky.

7 zajímavosti •Tygři bengálští jsou často zabíjeni farmáři. •Je jednou z mála šelem, které nelezou na stromy. •Za jednu noc je tygr schopen spořádat na 30 kg masa. •Umí skvěle plavat, uloví i středně velikého krokodýla. •Tygrův řev je možné slyšet až na vzdálenost 3 kilometrů. To je teda ž rout. Hodil by se místo klaxonu do auta.

8

9

10 •Zdroje: http://images.google.cz/ http://cs.wikipedia.org/ „Tahle prezentace už zkončila?!? Tak to můžu jít zase spát.”


Stáhnout ppt "Tygr bengálský Rozšíření (červeně) OHROŽENÝ Říše: živočichové (Animalia) Kmen: strunatci (Chordata) Třída: savci (Mammalia) Řád: šelmy (Carnivora) Čeleď:"

Podobné prezentace


Reklamy Google