Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vědecká klasifikace Vědecká klasifikace Říše: živočichové Kmen: strunatci Třída: savci Řád: lichokopytníci Čeleď: koňovití Rod: Equus Podrod: zebra živočichovéstrunatcisavcilichokopytnícikoňovití.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vědecká klasifikace Vědecká klasifikace Říše: živočichové Kmen: strunatci Třída: savci Řád: lichokopytníci Čeleď: koňovití Rod: Equus Podrod: zebra živočichovéstrunatcisavcilichokopytnícikoňovití."— Transkript prezentace:

1

2 Vědecká klasifikace Vědecká klasifikace Říše: živočichové Kmen: strunatci Třída: savci Řád: lichokopytníci Čeleď: koňovití Rod: Equus Podrod: zebra živočichovéstrunatcisavcilichokopytnícikoňovití

3 Tato zebra má na světlé srsti široké černé pruhy s výraznými tmavohnědými mezipásy, končetiny jsou bez pruhů. Charakteristické zbarvení slouží jako vynikající maskovací systém, z dálky nejsou zebry téměř vidět a zblízka se jeví mohutnější.

4 Pruhy usnadňují komunikaci uvnitř stáda, žádné dvě zebry nemají stejné proužkování. Zebra dorůstá v kohoutku výšky 125 cm, váží 275 kg.

5 Zebry žijí ve skupinách 10 – 30 jedinců s harémovou strukturou (jeden dospělý samec ve skupině). Při cestách kráčí první nejstarší samice, za ní mláďata, další členové stáda a nakonec samec. V případě nebezpečí se stádo semkne do kruhu, s mláďaty uprostřed.

6 Zebra Chapmanova (poddruh zebry stepní) obývá rozsáhlé savany a stepi jihovýchodní Afriky (Zimbabwe, Botswana a Mozambik). Pro své maso a kůži jsou vybíjeny pytláky. Zebra Chapmanova má mezi širokými černými pruhy vyznačeny ještě pruhy tmavohnědé. Tím se liší od ostatních čtyř poddruhů zeber.

7 Podobnost zebry s koněm vyvolává automaticky otázku, lze-li na ní jezdit. Obecně lze říci, že ano, ale problém je, že je mnohem obtížnější ji ochočit a vycvičit, než je tomu u koní. Případy, kdy se to podařilo, existují, ale jsou vzácné.

8 Po úspěšném páření nastává březost, která trvá celý rok. Mládě se rodí jedno, pokud se narodí dvojčata, obvykle nejsou životaschopná obě. Po narození mládě měří kolem 84 cm a váží průměrně 35 kg. Samice je schopna páření téměř ihned po porodu, ale stává se to jenom zřídka. V průměru mívá samice mládě jednou za 3 roky.březostporodu

9 Stavbou těla se zebry podobají primitivním druhům koní. Mají kratší nohy a větší hlavu, a nejsou tak dobrými sprintery jako ušlechtilá plemena domácích koní. Mohou běžet rychlostí až 55 km/h a jsou vytrvalejšími běžci než kůň.koní Mezi potravu patří především tráva.

10 Přijde zebra k fotografovi. Fotograf se ptá: "A fotečky bude te chtít černobílé nebo barevné?"

11 Vypracovala: Pavla Záškodná, Kateřina Zbořilová Třída: 8.B Zdroj: Wikipedie Jste spokojení?


Stáhnout ppt "Vědecká klasifikace Vědecká klasifikace Říše: živočichové Kmen: strunatci Třída: savci Řád: lichokopytníci Čeleď: koňovití Rod: Equus Podrod: zebra živočichovéstrunatcisavcilichokopytnícikoňovití."

Podobné prezentace


Reklamy Google