Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vzájemné působení těles. Statické působení těles Pozorujeme Na stole stojí váza s květinami Na stole stojí váza s květinami Na parkovišti stojí auto Na.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vzájemné působení těles. Statické působení těles Pozorujeme Na stole stojí váza s květinami Na stole stojí váza s květinami Na parkovišti stojí auto Na."— Transkript prezentace:

1 Vzájemné působení těles

2 Statické působení těles Pozorujeme Na stole stojí váza s květinami Na stole stojí váza s květinami Na parkovišti stojí auto Na parkovišti stojí auto Na lavici leží kniha Na lavici leží kniha Tělesa se dotýkají, ale vůči sobě se nepohybují

3 Pokusy Zavěšení závaží na pružinu Zavěšení závaží na pružinu Položení závaží na pravítko Položení závaží na pravítko

4 K čemu dojde při statickém působení těles? Dochází ke změně tvaru Dochází ke změně tvaru Někdy je změna tvaru vidět Někdy je změna tvaru vidět Někdy se nám zdá, že změna nenastává Někdy se nám zdá, že změna nenastává Kdybychom však měli citlivé přístroje, zjistili bychom, že deformace nastává u všech těles Kdybychom však měli citlivé přístroje, zjistili bychom, že deformace nastává u všech těles

5 Deformace těles Ve fyzice rozumíme pod pojmem deformace změnu tvaru a rozměrů těles, která je vyvolána působením jiných těles Ve fyzice rozumíme pod pojmem deformace změnu tvaru a rozměrů těles, která je vyvolána působením jiných těles Může být Může být dočasná (natažení pružiny) dočasná (natažení pružiny) trvalá (tvarování modelíny) trvalá (tvarování modelíny)

6 Dynamické působení těles Fotbalista kopne do míče Fotbalista kopne do míče Tenistka odpaluje míček Tenistka odpaluje míček Dochází ke změně pohybu jednoho nebo obou těles (může dojít i k jejich současné deformaci) (může dojít i k jejich současné deformaci)

7 Vzájemné působení těles Co měli společné všechny předchozí případy? Co měli společné všechny předchozí případy? Bezprostřední dotyk těles Bezprostřední dotyk těles Může dojít ke vzájemnému působení i na dálku? Může dojít ke vzájemnému působení i na dálku? ANO – působení je zprostředkováno silovým polem ANO – působení je zprostředkováno silovým polem

8 Silová pole – jaká znáš? Magnetické Gravitační Elektrické

9 Možnosti vzájemného působení Působení při dotyku Působení na dálkuDynamické působení Statické působení

10 Otázky Na misce s vodou plave korková zátka. Je působení mezi vodou a korkovou zátkou statické či dynamické? Na misce s vodou plave korková zátka. Je působení mezi vodou a korkovou zátkou statické či dynamické? Statické Statické Míč se odrazil od zdi. Popiš průběh vzájemného působení míče a zdi. Míč se odrazil od zdi. Popiš průběh vzájemného působení míče a zdi. míč dopadne na zeď. Jeho rychlost se zmenší na nulu, ale nastane deformace. Potom se deformace začne snižovat a míč opět nabývá rychlost. Směr rychlosti bude opačný. míč dopadne na zeď. Jeho rychlost se zmenší na nulu, ale nastane deformace. Potom se deformace začne snižovat a míč opět nabývá rychlost. Směr rychlosti bude opačný.

11 Zápis Tělesa na sebe mohou působit při dotyku nebo na dálku. Tělesa na sebe mohou působit při dotyku nebo na dálku. Působení těles je vždy vzájemné. Působení těles je vždy vzájemné. Působení těles na dálku je zprostředkováno silovým polem Působení těles na dálku je zprostředkováno silovým polem Při statickém působení těles jsou tělesa vzhledem k sobě v klidu. Při statickém působení těles jsou tělesa vzhledem k sobě v klidu.

12 Zápis Při dynamickém působení se tělesa vůči sobě pohybují. Při dynamickém působení se tělesa vůči sobě pohybují. V obou případech dochází k deformacím (mění se tvar a rozměry těles) V obou případech dochází k deformacím (mění se tvar a rozměry těles) Deformace mou být dočasné nebo trvalé. Deformace mou být dočasné nebo trvalé. Při dynamickém působení těles se navíc mění i pohyb těles. Při dynamickém působení těles se navíc mění i pohyb těles.


Stáhnout ppt "Vzájemné působení těles. Statické působení těles Pozorujeme Na stole stojí váza s květinami Na stole stojí váza s květinami Na parkovišti stojí auto Na."

Podobné prezentace


Reklamy Google