Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

MECHOROSTY Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "MECHOROSTY Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."— Transkript prezentace:

1 MECHOROSTY Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 „MECHOROSTY“ nejstarší plně suchozemské rostliny nemají vodivá a podpůrná pletiva, proto jsou nízké a křehké často v polštářích – lépe zadržují vodu jejich tělu říkáme stélka dělíme je na játrovky a mechy MECHOROSTY Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

3 oddělení: JÁTROVKY patří mezi nejprimitivnější vyšší rostliny jejich stélka má lupenitý tvar k rozmnožování slouží pohárky ve tvaru deštníčků, ze kterých vypadávají výtrusy Oddělení: JÁTROVKY Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

4 POROSTNICE MNOHOTVÁRNÁ vyskytuje se téměř všude, na vlhkých místech typické deštníčky Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

5 oddělení: MECHY mají tělo rozlišené na orgán sloužící k rozmnožování – štět s tobolkou vegetativní orgány – lístky – lodyžku – kořínek Oddělení: MECHY Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

6 ŽIVOTNÍ CYKLUS MECHŮ 1) mechová rostlinka 2) výtrusy vypadávající z tobolky 3) výtrus 4) klíčící mechová rostlinka 5) mladá mechová rostlinka 6) oplození (samčí pelatky a samičí zárodečníky) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

7 VÝZNAM MECHŮ rašelina – odumřelé zbytky rašeliníku (mech stále dorůstá) zadržování vody v půdě lesů útočiště pro drobné organismy Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

8 BĚLOMECH SIVÝ nejběžnější mech suchých jehličnatých lesů typické kulovité polštářky Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

9 RAŠELINÍK OBECNÝ jehličnaté, vlhké lesy tvorba rašeliny citlivý na znečištění Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

10 MĚŘÍK BODLAVÝ stélka s kruhovitými lístky běžný na vlhkých místech Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

11 PLONÍK ZTENČENÝ jeden z našich nejvyšších mechů tvoří velké tmavozelené polštáře v lesích Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

12 ROKYT CYPŘIŠOVITÝ rozvětvená stélka nejběžnější lesní mech tvoří povlaky na zemi i povrchu kůry stromů Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

13 ROHOZUB NACHOVÝ u lidských sídel a na skalách není citlivý ke znečištění – najdeme ho skoro všude Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

14 ZPEŘENKA TAMARYŠKOVÁ nápadně větvená stélka listnaté lesy nižších poloh Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

15 ZDROJE Obrazový materiál snímky 1-7, 9-14 (fotografie mechů, kresby): z archivu autora (Jan Kubát) Obrazový materiál snímek 8 (bělomech sivý): je dostupný pod Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license na http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Leucobryum.glaucum.2.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Leucobryum.glaucum.2.jpg ČABRADOVÁ Věra a kol. Přírodopis 7. 1. vyd. Plzeň: Nakladatelství Fraus, 2005. ISBN 80-7238-424-4. ROZSYPAL Stanislav a kol. Nový přehled biologie. 1. vyd. Praha: SCIENTIA spol. s.r.o., pedagogické nakladatelství, 2003. ISBN 80-7183-268-5. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Stáhnout ppt "MECHOROSTY Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."

Podobné prezentace


Reklamy Google