Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor:Ing. Peter Podoba Předmět/vzdělávací oblast:Digitální technika Tematická oblast:Mikroprocesorová technika Téma:Čítač/časovač Ročník:4. Datum vytvoření:září.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor:Ing. Peter Podoba Předmět/vzdělávací oblast:Digitální technika Tematická oblast:Mikroprocesorová technika Téma:Čítač/časovač Ročník:4. Datum vytvoření:září."— Transkript prezentace:

1 Autor:Ing. Peter Podoba Předmět/vzdělávací oblast:Digitální technika Tematická oblast:Mikroprocesorová technika Téma:Čítač/časovač Ročník:4. Datum vytvoření:září 2013 Název:VY_32_INOVACE_ ELE Anotace: Nastavení parametrů čítače a časovače. Materiál inovativním způsobem zužuje vztah mezi teoretickou a praktickou výukou. Vlastní schémata provázejí žáka krok za krokem úzce specializovaným tématem a usnadňují jeho porozumění. Multimediální výuka se stává názornější a podporuje zájem a aktivitu i u slabších žáků. Metodický pokyn: Prezentace je primárně určena pro výklad v hodině, v odborném výcviku tvoří vhodný doplněk při odborných instruktážích před zahájením praktických činností, ale díky své názornosti může být využita i k samostudiu a pro distanční formu vzdělávání. Vyžaduje použití multimediálních prostředků – PC, dataprojektoru, popř. interaktivní tabule. Otázky na konci tématu ověřují, jak žáci danou problematiku zvládli, a po vytištění je lze použít i jako samostatný test.

2 Mikroprocesory PIC 16Fxx Čítač / časovač (Využití čítače a časovače v obvodu PIC16F84A.) čítač/časovač

3 Mikroprocesory PIC 16Fxx čítač/časovač Čítač - časovač vytváří vnitřní časové smyčky, které lze použít různým způsobem. Běh čítače - časovače je nezávislý na běhu programu. Čítač i časovač tvoří jeden registr a rozdíl mezi nimi spočívá ve zdroji signálu. Signál pro časovač pochází z hodinového signálu oscilátoru. Frekvence načítání je tedy stejná jako frekvence vykonávání strojových cyklů tedy frekvenci oscilátoru vydělí čtyřmi. Signál pro čítač pochází z externího zdroje signálu.

4 Mikroprocesory PIC 16Fxx čítač/časovač Modul čítače/časovače: Registr TMR0 je na adrese 01h a lze ho číst i do něho zapisovat Volitelný zdroj hodinového signálu, vnější a vnitřní (pulzy z RA0, generátor hodin) Volitelná aktivní hrana vnějšího hodinového signálu – náběžná, sestupná 8bitová programovatelná předdělička – dělení až 1 : 256 Lze vyvolat přerušení přetečením čítače/časovače z ffh do 00h

5 Mikroprocesory PIC 16Fxx čítač/časovač Registr OPTION (adresa 81h): RPBU – připojení Pull-up rezistorů na všechny vývody portu B nastavené jako vstup (1-povoleno, 0-zakázáno) INTEDG – volba aktivní hrany pro vnější přerušení RB0/INT TOCS – volba zdroje hodinového signálu: (1-čítač - RA4, 0-časovač – Fosc/4 ) TOSE – volba aktivní hrany pro čítač: 1 - sestupnou hranou, 0 – vzestupnou hranou PSA – volba použití předděličky, 1 – bez předděličky, 0 – předřazena čítači TMR0 PS2-PS0 – volba dělícího poměru: 1 : 1 až 1 : 256

6 Mikroprocesory PIC 16Fxx čítač/časovač Registr OPTION (adresa 81h): PS2 – PS0:000:2jednobitová předdělička 001:4dvoubitová předdělička 010:8tříbitová předdělička 011:16čtyřbitová předdělička 100:32pětibitová předdělička 101:64šestibitová předdělička 110:128sedmibitová předdělička 111:256osmibitová předdělička

7 Mikroprocesory PIC 16Fxx PIC 16F84Amultiplex Zdrojový kód použití čítače ;************************************************************* ; citac s PIC16F84A ;************************************************************* bsfstatus,5; bank 1 movlwb' ' movwftrisa; PORTA jako vstupni movlwb' ' movwftrisb; PORTB jako vystup movlwb' ' movwfoption; nastaveni citace bcfstatus,5; bank 0 clrfportb; vynulovani registru PORTB dokolamovfwtmr0 movwfportb; zobrazeni obsahu TMR0 na port B gotodokola end

8 Mikroprocesory PIC 16Fxx čítač/časovač Kontrolní otázky: 1)Odkud pochází signál pro časovač? Signál pro časovač pochází z hodinového signálu oscilátoru. Frekvence načítání je tedy stejná jako frekvence vykonávání strojových cyklů tedy frekvenci oscilátoru vydělí čtyřmi. 2)Odkud pochází signál pro čítač? Signál pro čítač pochází z externího zdroje signálu.

9 Použité zdroje: HRBÁČEK, Jiří. Moderní učebnice programování jednočipových mikrokontrolérů PIC - 1. díl. 1. vyd. Praha: BEN – technická literatura, ISBN HRBÁČEK, Jiří. Moderní učebnice programování jednočipových mikrokontrolérů PIC.- 2. díl 1. vyd. Praha: BEN - technická literatura, 2007, 141 s. ISBN PIC16F84A Data Sheet 18-pin Enhanced FLASH/EEPROM 8-bit Microcontroller [on line] [cit ]. Dostupné z: Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Peter Podoba.


Stáhnout ppt "Autor:Ing. Peter Podoba Předmět/vzdělávací oblast:Digitální technika Tematická oblast:Mikroprocesorová technika Téma:Čítač/časovač Ročník:4. Datum vytvoření:září."

Podobné prezentace


Reklamy Google