Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Úvod do managementu1 Rozhodování Kreativita. Úvod do managementu2 4. - 6. seminář Manažerské rozhodování, Deming, Juran, Pareto, Osborne proces rozhodování.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Úvod do managementu1 Rozhodování Kreativita. Úvod do managementu2 4. - 6. seminář Manažerské rozhodování, Deming, Juran, Pareto, Osborne proces rozhodování."— Transkript prezentace:

1 Úvod do managementu1 Rozhodování Kreativita

2 Úvod do managementu2 4. - 6. seminář Manažerské rozhodování, Deming, Juran, Pareto, Osborne proces rozhodování – videokazeta „Myslet nebo padnout“. kreativita (tvořivost) a její úloha v podnikatelském řízení – případové studie, hry (obrázky – úhel pohledu, různé hry, hra s papírem, …), podpůrné metody a techniky (brainstorming, …, Pareto analýza), případové studie, videokazeta „Od ne k ano“.

3 Úvod do managementu3 Tvořivost - Konvergentní a divergentní myšlení Divergentní myšlení s tvořivými schopnostmi je charakteristické extrapolací obecných závěrů z jednotlivostí – metody intuitivní (pravá hemisf.). Konvergentní myšlení je charakteristické postupem od obecného k jednotlivému. (Typické pro manažery: jaké problémy má firma XY? Ukažte mi účetní výkazy této firmy...) – metody analytické (levá hemisféra).

4 Úvod do managementu4 „Test barvosleposti“ Žlutáoranžová modrá Černázelenáčervená Žlutáoranžováčervená Oranžovázelenábílá

5 Úvod do managementu5 MOZEK Levá hemisféra: -Příslušná pro teorii -Centrum řeči -Analyzuje a pracovává detaily -Myslí racionálně Pravá hemisféra: -Myslí v obrazech -Celistvě pozoruje -Komplexně myslí -Centrum kreativity

6 Úvod do managementu6 Co je na obrázku???

7 Úvod do managementu7 Co znázorňuje obrázek?

8 Úvod do managementu8 Jeden nebo dva lidé?

9 Úvod do managementu9 Představte si … 10 m 9,5 m

10 Úvod do managementu10 Spojte kolečka čarami …

11 Úvod do managementu11 Tvořivost Problém je používat oba druhy myšlení, takových lidí, kteří tyto schopnosti mají je málo. Manažeři podniků obvykle patří mezi lidi, kteří spíše inklinují ke konvergentnímu myšlení. Existuje mnoho metod, které stimulují tvořivé myšlení. Brainstorming, metoda 635 Delfská metoda, synektické metody... Jakou metodu může použít manažer sám pro sebe?, např. síťové diagramy, což je vlastně určitá forma individuálního brainstormingu.

12 Úvod do managementu12 Tvořivost a minulost Specifické metody a techniky tvořivého myšlení se začaly objevovat až ve dvacátém století, před druhou světovou válkou v USA. První metodou tvůrčího myšlení byly „Seznamy otázek“ – Američan A. F. Osborn. Osborn byl i autorem brainstormingu. Po válce pronikají i do Evropy.

13 Úvod do managementu13 „ Osbornův obecný seznam otázek“ 1. Využít jinak? 2. Adaptovat? 3. Modifikovat? 4. Zvětšit? 5. Zmenšit? 6. Nahradit? 7. Uspořádat jinak? 8. Obrátit? 9. Kombinovat?

14 Úvod do managementu14 Jak postupovat při brainstormingu? Napište pravidla brainstormingu a vylepte je na viditelné místo. Napište předmět brainstormingu. Začněte přicházet s nápady. Zaznamenávejte všechny nápady (i ty bláznivé). Nechte nápady „uležet“. Vyhodnoťte nápady pomocí např. Paretova principu.

15 Úvod do managementu15 Pravidla brainstormingu Žádný nápad nesmí být kritizován. Podporuje se naprostá volnost. Soustředíme se na získání maximálního množství nápadů. Zapisují se všechny nápady (i opakované, jsou-li jinak formulované). Všechny nápady se nechají uležet, žádný se jen tak nezavrhne.

16 Úvod do managementu16 Metodické principy přípravy a vedení brainstormingové porady 1. Jasné formulování problému, na který má být aplikovaný brainstorming. 2. Důležitou roli hraje počet a složení členů b. skupiny (optimum 6 - 12 lidí), odborníci i laici. 3. B. skupina by neměla být homogenní. 4. B. skupina z pohledu sociálního postavení jedinců by měla být co nejhomogennější. 5. Příjemné a nerušené prostředí. 6. Předložit B. skupině zadání problému. 7. Zapisovat všechny myšlenky, nápady, … 8. Stimulovat účastníky k další tvorbě. 9. Vyhodnocení nápadů.

17 Úvod do managementu17 Individuální brainstorming Postup: napíšeme téma brainstormingu. poté zaznamenáváme každou myšlenku, která nás v souvislosti s daným tématem napadne. každé téma může představovat další odvozené téma k němuž rovněž přiřadíme jednotlivé mininápady s ním spojené jednotlivé myšlenky dále uspořádáme od 1 do 6 (po vyhodnocení a uspořádání myšlenek do určitého pořadí ). Minimálně si tímto způsobem můžete připravit osnovu své prezentace, obhajoby,...


Stáhnout ppt "Úvod do managementu1 Rozhodování Kreativita. Úvod do managementu2 4. - 6. seminář Manažerské rozhodování, Deming, Juran, Pareto, Osborne proces rozhodování."

Podobné prezentace


Reklamy Google