Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový program: Strojírenská technologie Název programu: Plošné tváření-prostřihování, ohýbání Vypracoval: Ing. Elena Nová Projekt Anglicky v odborných.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový program: Strojírenská technologie Název programu: Plošné tváření-prostřihování, ohýbání Vypracoval: Ing. Elena Nová Projekt Anglicky v odborných."— Transkript prezentace:

1 Výukový program: Strojírenská technologie Název programu: Plošné tváření-prostřihování, ohýbání Vypracoval: Ing. Elena Nová Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002 je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 Plošné tváření-prostřihování, ohýbání

3 3.Prostřihování – plechové díly se při velkých seriích vystřihují na lisech střihadly. Jejich hlavními částmi jsou střižník a střižnice. Střižník- pohyblivá část nástroje Střižnice-pevná část nástroje

4  Střižná vůle - mezi střižníkem a střižnicí musí být střižná vůle. Je –li vůle velká je řez hrubý a potrhaný.  Při přesném stříhání to je 0,5% tloušťky plechu.  Schéma stříhání pomocí střižného nástroje (SK – střižník, SC – střižnice)  ms=střižná vůle

5  Jednoduchý střižný nástroj  Prvním nástrojem je jednoduchý střižný nástroj, který je určen pro jednu operaci.  Poloha pásu je zajištěna pevným dorazem, posuv je o hodnou kroku (velikost výrobku plus přídavek)

6  V hromadné a seriové výrobě se používají postupové nástroje.  Posuv pásu je zprava doleva.  Pravý (malý) kruhový výstřižek padá do odpadu, z levé části nástroje propadají hotové výrobky – podložky.

7  4. Ohýbání je proces tváření, při kterém je materiál trvale deformován do různého úhlu ohybu s menším nebo větším zaoblením hran.  K ohýbání používáme nástroje -ohýbadla, skládající se z ohybníku a ohybnice.

8  Princip ohýbání  Při ohýbání vznikají na vnitřní straně ohybu tlaková a na vnější straně tahová napětí, která způsobují plastické deformace.  Není-li kov dostatečně tvárný, vznikají na tažené straně trhliny!

9  Lemování je ohýbání okrajů plechů buď ručně nebo strojně lemovacími válečky.

10  Zakružování je ohýbání mezi válci.  Používá se při výrobě válcových nebo kuželových plášťů nádob, trubek, a to i plechů tlustých 30 mm. Tlustší plechy se potom zakružují za tepla.  Stroje pro tento účel se nazývají zakružovací stroje a jejich různé uspořádání ukazuje obrázek:

11  Výroba tenkostěnných trubek:

12  http://coptel.coptkm.cz/index.php?action=2 &doc=20458&docGroup=4913&cmd=0&inst ance=2


Stáhnout ppt "Výukový program: Strojírenská technologie Název programu: Plošné tváření-prostřihování, ohýbání Vypracoval: Ing. Elena Nová Projekt Anglicky v odborných."

Podobné prezentace


Reklamy Google