Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový program: Strojírenská technologie Název programu: Tváření Vypracoval: Ing. Elena Nová Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový program: Strojírenská technologie Název programu: Tváření Vypracoval: Ing. Elena Nová Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002."— Transkript prezentace:

1 Výukový program: Strojírenská technologie Název programu: Tváření Vypracoval: Ing. Elena Nová Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002 je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 Tváření

3 Při všech typech tváření se výrobky tvoří plastickou deformací výchozího polotovaru.  Výhodami tváření jsou vysoká produktivita práce, vysoké využití materiálu(při obrábění odpadá 80% materiálu, při tváření jen 5-10%) a velmi dobrá rozměrová přesnost tvářených výrobků.  Nevýhodou je vysoká cena strojů a nástrojů a omezení rozměry konečného výrobku.

4  Tváření za studena je tváření při pokojové teplotě.  (tváření pod rekrystalizační teplotou materiálu), kdy dochází ke zpevňování materiálu a zrna se deformují ve směru tváření, vytváří se textura.

5  Zpevněním se zvyšují mechanické hodnoty (mez pevnosti a mez kluzu) a klesá tažnost.  Výhodou je vysoká přesnost rozměrů, kvalitní povrch (nenastává okujení) a zlepšování vlastností zpevněním.

6  Tváření za tepla probíhá při teplotě vyšší než je rekrystalizační teplota.  Materiál se nezpevňuje a k tváření stačí síly až desetkrát menší, než u tváření za studena. Sníží se nebezpečí trhlin a prasklin.  Nevzniká textura, ale povrch je nekvalitní vlivem okujení;  Tváření za poloohřevu představuje kompromis mezi tvářením za studena.

7  Tváření kovů se dále dělí dle směrů sil působících na tvářený materiál na:  1.Tváření objemové, při kterém deformace nastává ve směru všech tří os souřadného systému a patří sem válcování, kování, protlačování, tažení drátů.

8  2. Tváření plošné, při kterém převládají deformace ve dvou směrech.  Patří sem tažení, ohýbání,stříhání, apod.  Princip podélného (vlevo), příčného (uprostřed) a kosého (vpravo) válcování (1, 2 – válce, 3 – materiál)

9  strojirenstvi.studentske.cz/2008/10/kontrola -vady-odlitk.html  http://www.ksp.tul.cz/cz/kpt/obsah/vyuka/s kripta_tkp/sekce/01.htm http://www.ksp.tul.cz/cz/kpt/obsah/vyuka/s kripta_tkp/sekce/01.htm  http://www.ksp.tul.cz/cz/kpt/obsah/vyuka/s kripta_tkp/sekce/05.htm http://www.ksp.tul.cz/cz/kpt/obsah/vyuka/s kripta_tkp/sekce/05.htm


Stáhnout ppt "Výukový program: Strojírenská technologie Název programu: Tváření Vypracoval: Ing. Elena Nová Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002."

Podobné prezentace


Reklamy Google