Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový program: Strojírenská technologie Název programu: Plasty VII. – Lisování Vypracoval: Ing. Vladislav Zelinka Projekt Anglicky v odborných předmětech,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový program: Strojírenská technologie Název programu: Plasty VII. – Lisování Vypracoval: Ing. Vladislav Zelinka Projekt Anglicky v odborných předmětech,"— Transkript prezentace:

1 Výukový program: Strojírenská technologie Název programu: Plasty VII. – Lisování Vypracoval: Ing. Vladislav Zelinka Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002 je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 Strojírenská TECHNOLOGIE Plasty Lisování VII.

3 Stručně: Lisování plastů do nejrůznějších tvarů je nejvhodnější pro reaktoplasty složené z několika složek doplněných navíc plnivem nebo krátkými vlákny. Proces je složitější než vstřikování, probíhá totiž ve čtyřech krocích. Aspoň, že se dá proces taky plně automatizovat.

4 Postup slovní: 1. Dávkovač naplní formu předehřátým práškem – směsí reaktoplastu, tužidla a katalyzátoru. 2. Horní část lisu stlačí směs ve formě, když se současně plast ohříváním taví a slévá dohromady. 3. Horní část lisu se zvedne a hotový vytvrzený díl je vyzvednut vyhazovačem. 4. Dávkovač při další dávce odsune hotový díl mimo formu.

5 Princip obrázkový:

6 Protože vytvrzení ve formě trvá několik minut, stačí jeden otočný extrudér zásobovat až osm vytvrzovacích lisů uspořádaných kolem něj v kruhu.

7 Shrnutí: Lisování plastů do nejrůznějších tvarů je výhodnější pro reaktoplasty složené z několika složek doplněných navíc plnivem nebo krátkými vlákny. Proces je složitější než vstřikování, probíhá totiž ve čtyřech krocích. Aspoň, že se dá proces taky plně automatizovat.

8 AKTIVITA pro žáky I.: Rozhodněte a vyberte nejsprávnější řešení problému: 1.) Výlisek má celkovou dobu vytvrzování asi 5 minut. Můžeme sami dobu zkrátit? ANO / NE / NELZE SNADNO URČIT 2.) Ventilace dílny má vážnou poruchu a její oprava je zajištěna až za několik dnů. Pokračujeme v práci? ANO / NE / NELZE SNADNO URČIT

9 AKTIVITA pro žáky II.: Rozhodněte a vyberte nejsprávnější řešení problému: 3.) Vyhazování hotových výlisků z formy má závadu. Budeme to dělat ručně? ANO / NE / NELZE SNADNO URČIT 4.) Na krytu vyhřívacích těles chybí upevňovací šrouby a kryt občas spadne a těleso je volně přístupné. Zajistíme opravu ihned? ANO / NE / NELZE SNADNO URČIT

10 Slovníček č. 7: tvar tužidlo katalyzátor vytvrzení vyhazovač dávkovač ………...

11 Použitá literatura * Wikipedie – internetová encyklopedie (cs.wikipedia.org) * Technická Univerzita Liberec (www.ksp.tul.cz)www.ksp.tul.cz * ENGEL CZ s.r.o. (www.engelglobal.com)www.engelglobal.com * Dillinger, J. a kol. Moderní strojírenství pro školu a praxi. Praha: EUROPA SOBOTÁLES, 2007. ISBN 978-80-86706-19-1. * Mužík, J. Management ve vzdělávání dospělých. Praha: EUROLEX BOHEMIA, 2000. ISBN 80-7361-269-7. * Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost, ESF 2007 – 2013. * Dostupné na: http://www.msmt.cz/eu/provadeci-dokument- k-op-vzdelavani-pro-konkurenceschopnost


Stáhnout ppt "Výukový program: Strojírenská technologie Název programu: Plasty VII. – Lisování Vypracoval: Ing. Vladislav Zelinka Projekt Anglicky v odborných předmětech,"

Podobné prezentace


Reklamy Google