Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový program: Strojírenství Název programu: Nosné hřídele Vypracoval: Ing. Jaroslav Hábl Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový program: Strojírenství Název programu: Nosné hřídele Vypracoval: Ing. Jaroslav Hábl Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002."— Transkript prezentace:

1 Výukový program: Strojírenství Název programu: Nosné hřídele Vypracoval: Ing. Jaroslav Hábl Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002 je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 Nosné hřídele Hřídel namáhaný ohybem může být konstruován jako otočný, nebo nepohyblivý. V obou případech se navrhuje, resp. kontroluje průměr hřídele. Hřídel zatížený ohybovým napětím a otlačením v místech upevnění dalších součástí. Tyto hřídele patří do skupiny nosných hřídelů. Rozdělujeme je na hřídele stálého průměru nebo hřídele stálé pevnosti. Tyto hřídele nepřenáší kroutící moment a proto je nekontrolujeme na krut.

3 Nosné hřídele má po celé délce stejný průměr, proto je v místě maximálního ohybového momentu namáhán největším napětím. Hřídel stálého průměru

4 Nosné hřídele Hřídel stálého průměru - výpočet Pevnostní podmínka pro ohyb : Modul průřezu v ohybu Maximální ohybový moment Pevnostní podmínka pro otlačení pod kolem:

5 Nosné hřídele Má po délce odstupňovaný průměr, což umožňuje navrhnout takový tvar, kdy napětí je po celé délce hřídele přibližně stejné. Hřídel stálé pevnosti

6 Nosné hřídele Hřídel stálé pevnosti - výpočet Průměr hřídele v místě maximálního ohybového momentu: Průměr hřídele v průřezu x:

7 Nosné hřídele Hřídel stálé pevnosti - výpočet Pevnostní podmínka pro otlačení pod kolem:

8  Stroje a zařízení I, J. Doleček, P. Gajdoš, V. Novák  Strojnictví I, J. Doleček, Z. Holoubek  Strojnictví II, J. Doleček, Z. Holoubek  Moderní strojírenství, Josef Dilinger a kolektiv

9  Jak jsou namáhány nosné hřídele.  Co je to nosná hřídel stálého průměru.  Napište pevnostní podmínku pro ohyb.


Stáhnout ppt "Výukový program: Strojírenství Název programu: Nosné hřídele Vypracoval: Ing. Jaroslav Hábl Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002."

Podobné prezentace


Reklamy Google