Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

TRÁVICÍ SOUSTAVA Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "TRÁVICÍ SOUSTAVA Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním."— Transkript prezentace:

1 TRÁVICÍ SOUSTAVA Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 1

2 TRÁVICÍ SOUSTAVA příjem a zpracování potravy vstřebávání živin do krve nestrávené zbytky odvádí z těla ven Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 2

3 ÚSTNÍ DUTINA zuby –mechanické zpracování potravy Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 4 3 5 chrup dospělého člověka chrup dítěte U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

4 ÚSTNÍ DUTINA jazyk –chuťové pohárky sliny –trávicí enzymy Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 7 6

5 HLTAN + JÍCEN spojují ústní dutinu se žaludkem Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 8

6 ŽALUDEK promíchání potravy se žaludečními šťávami  vzniká kašovitá hmota štěpení potravy na jednodušší části Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 9

7 TENKÉ STŘEVO trávení potravy vstřebávání živin části: –dvanáctník –lačník –kyčelník Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 10 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

8 TLUSTÉ STŘEVO zahušťování potravy vstřebávání vody, solí, vitamínů části: –slepé střevo –červovitý výběžek –tračník –konečník Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 11 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

9 KONEČNÍK vyměšování nestrávených zbytků potravy ven z těla zakončen řitním otvorem Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 12 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

10 JÁTRA nejteplejší orgán centrum metabolismu zneškodnění škodlivých látek tvorba vitamínů Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 13 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

11 Použité obrázky: obr. č. 1 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Digestive_system_whitout_labels.svg?uselang=cs http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Digestive_system_whitout_labels.svg?uselang=cs Volně šiřitelné obr. č. 2 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Digestive_system_diagram_cs.svg?uselang=cs http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Digestive_system_diagram_cs.svg?uselang=cs Volně šiřitelné obr. č. 3 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gray1002.pnghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gray1002.png Volně šiřitelné obr. č. 4 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gray1003.pnghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gray1003.png Volně šiřitelné obr. č. 5 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gray1004.pnghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gray1004.png Volně šiřitelné obr. č. 6 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gray1014.pnghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gray1014.png Volně šiřitelné obr. č. 7 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Illu_quiz_hn_02.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Illu_quiz_hn_02.jpg Volně šiřitelné obr. č. 8 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pharynx_%28PSF%29.pnghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pharynx_%28PSF%29.png Volně šiřitelné obr. č. 9 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Illu_stomach2.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Illu_stomach2.jpg Volně šiřitelné Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

12 Použité obrázky: obr. č. 10 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tractus_intestinalis_intestinum_tenue.svg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tractus_intestinalis_intestinum_tenue.svg Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic license obr. č. 11 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tractus_intestinalis_intestinum_crassum.sv http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tractus_intestinalis_intestinum_crassum.sv Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic license obr. č. 12 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tractus_intestinalis_rectum.svghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tractus_intestinalis_rectum.svg Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic license obr. č. 13 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gray1224.pnghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gray1224.png Volně šiřitelné Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

13 Použitá literatura: KHOLOVÁ, Helena. Přírodověda pro 5. ročník. ŽIVOT NA ZEMI. Všeň: Nakladatelství ALTER, 2006. ISBN 80-85775-61-1. s. 49 - 50. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Stáhnout ppt "TRÁVICÍ SOUSTAVA Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním."

Podobné prezentace


Reklamy Google