Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Soustava trávicí - část 2. Filip Bordovský. 2. Hltan: společná část trávicí a dýchací soustavy, posunuje potravu do jícnu. 3. Jícen: asi 25 cm dlouhá.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Soustava trávicí - část 2. Filip Bordovský. 2. Hltan: společná část trávicí a dýchací soustavy, posunuje potravu do jícnu. 3. Jícen: asi 25 cm dlouhá."— Transkript prezentace:

1 Soustava trávicí - část 2. Filip Bordovský

2 2. Hltan: společná část trávicí a dýchací soustavy, posunuje potravu do jícnu. 3. Jícen: asi 25 cm dlouhá trubice; posouvá potravu do žaludku (peristaltika), a umožňuje zvracení! Zapište si do sešitu!

3 Uložení žaludku

4 4. Žaludek : objem 1 – 2 litry, pomocí svalů zpracovává potravu, produkuje žaludeční šťávu, která obsahuje enzym pepsin (štěpí bílkoviny) a kyselinu chlorovodíkovou. Zapište si do sešitu!

5 5. Tenké střevo 4 – 5 m dlouhé. Vnitřní sliznice obsahuje klky, které vstřebávají živiny do krve. Má tři části: dvanáctník, lačník a kyčelník. Do dvanáctníku ústí vývody slinivky břišní a jater! Zapište si do sešitu! Střevní klky

6 Dvanáctník (duodeum)

7 6. Tlusté střevo 1,5m dlouhé. Na začátku je slepé střevo s červovitým výběžkem. Působením bakterií dochází ke kvašení a hnití nestravitelných zbytků  tvorba stolice. Zpětně se vstřebává voda. Vláknina – kartáč střev. Znemožňuje vstřebávání rakovinotvorných látek do těla. Je obsažená např. v luštěninách, ovoci, zelenině) Zapište si do sešitu! Zácpa

8 7. Konečník Funkce konečníku je vyprazdňování. Zapište si do sešitu!

9 Játra největší žláza v těle. je to chemická laboratoř těla – dochází zde k přeměně látek a tvorbě žluči, v játrech se zneškodňují škodlivé látky (filtr). poškozuje se požíváním alkoholu a drog, nebo nemocemi (žloutenka). Slinivka břišní produkuje důležité enzymy ke štěpení potravy do krve produkuje hormon inzulín, který reguluje obsah cukru v krvi! Zapište si do sešitu!

10 Průchod potravy trávicí soustavou Trávení v žaludku: 1 – 5 hodin Tenké střevo: 10 a více hodin Tlusté střevo 8 – 12 hodin Zapište si do sešitu!


Stáhnout ppt "Soustava trávicí - část 2. Filip Bordovský. 2. Hltan: společná část trávicí a dýchací soustavy, posunuje potravu do jícnu. 3. Jícen: asi 25 cm dlouhá."

Podobné prezentace


Reklamy Google