Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Trávicí soustava Práce s učebnicí str. 78 - 80. Trávicí soustava = svalová trubice, kt. Začíná dutinou ústní a končí řitním otvorem Funkce: Příjem potravy.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Trávicí soustava Práce s učebnicí str. 78 - 80. Trávicí soustava = svalová trubice, kt. Začíná dutinou ústní a končí řitním otvorem Funkce: Příjem potravy."— Transkript prezentace:

1 Trávicí soustava Práce s učebnicí str. 78 - 80

2 Trávicí soustava = svalová trubice, kt. Začíná dutinou ústní a končí řitním otvorem Funkce: Příjem potravy Trávení – Mechanické – potrava je rozmělňována ….. – Chemické potrava se pomocí............ v ústech, ….. Vstřebávání jednoduchých látek do krve a mízy Vylučování nestravitelných látek z těla ven Stavba: přídavné orgány: Játra – největší ………… lidského těla, váha……., leží …, vylučují ………..tekutinu zvanou …….., zachycují …………- a zneškodňují je mají ……………. Funkci a funkci ……………., protože jsou nejteplejším orgánem v těle Žlučník – hromadí ………… Slinivka břišní – délka ….., má 2 funkce: ……………………………….

3 Stavba: 1.Dutina ústní  Jazyk –  Zuby (mléčný a trvalý chrup počet zubů – kterých je kolik, nakreslit stavbu zubu  Slinné žlázy ( název, ptyalin co štěpí, …) 2. Hltan 3. Jícen 4. Žaludek –  vylučuje žaludeční šťávu v níž je enzym ……………….. – štěpí ……………….  vylučuje kyselinu ……………., která štěpí …………………… vzniká ………………………

4 5. Tenké střevo  3 – 5 m, šířka - ……. – množství výběžků = ……….  Zde probíhá rozhodující …..  3 oddíly:  Dvanáctník – do něj ústí vývody trávicích žláz  Jater - pod játry je žlučník, který hromadí žluč, kterou vede do dvanáctníku kde štěpí tuky  Slinivky břišní – produkuje pankreatickou šťávu – štěpí tuky, cukry i bílkoviny  Lačník  Kyčelník 6. Tlusté střevo  Délka :…...šířka: ……… neprodukuje ………………………………..  Části: ……………………………………………………………………………………  Vlivem střevních bakterií zde probíhají ……………………............ ……………………………… procesy a vzniká …………………………… 7. Konečník s ………………………….

5 Zuby A - Korunka je část zubu viditelná v ústech B - Krček spojuje korunku s kořenem C - Kořen je uložen v zubním lůžku D - Sklovina je nejtvrdší zubní vrstva, která pokrývá povrch zubu, chrání jej a je nejtvrdší tkání v lidském těle E - Zubovina je uložena pod sklovinou, má lehce nažloutlou barvu, je pevná, ale není tak tvrdá jako sklovina F - Zubní dřeň obsahuje nervy a cévní zásobení zubu G - Cement je tvrdý, drsný a pokrývá povrch kořene H - Nervy přinášejí do mozku signály bolesti, jestliže je zub napaden zubním kazem Cévy Zajišťují výživu zubu a odstraňují odpadové látky I - Zubní lůžko

6 Užitečné živiny Metabolismus je neustálá přeměna látek v těle při které se buď: – uvolňuje energie = katabolismus – složité látky se štěpí na ……… – Spotřebovává energie = …………….. – z jednoduchých látek vznikají látky …………………. ŽIVINY V TĚLE 1.Cukry – 60% 2.Tuky ………… 3.Bílkoviny ……….. 4.Voda – důležité rozpouštědlo, v němž probíhá ……. 5.Minerální látky – soli sodíku, ……….., podílejí se na …. 6.Vitamíny – nezbytné látky pro organismus, které si nedovedeme …………, zvýšený příjem je třeba v ………………., jsou rozpustné v tucích ………… nebo ve vodě ……………., vypiš základní + v čem jsou

7 Cukry = hlavní zdroj energie Škrob = složitý cukr – mouka, rýže, brambory Laktóza = ………….. Cukr – mléko a mléčné výrobky Sacharóza = ………. – sladidlo Glukóza = ………………. – vzniká štěpením ………………, přebytečná se ukládá v játrech a …………. Jako zásobní látka ……………… Celulóza – tvoří součást nestravitelné ………………. Jejímž zdrojem jsou …………………………………….. Tuky = pohotové a nejvydatnější zdroj energie, uloženy jako zásoby v ……………………, vytváří ………… ……………a ……………. a jsou důležité pro příjem vitamínů …………………… (A, …………….) – Rostlinné - ………… – Živočišné - ……………… Bílkoviny Základní ………………., význam pro …………….. – Živočišné – maso, ……. – Rostlinné ………… Přebytečné aminokyseliny se přeměňují na …..

8 Nemoci trávicí soustavy Rámeček učebnice str.85

9 Kožní soustava

10 Funkce kůžeSložky, které se na funkci podílejí Kryje a chrání těloZrohovatělá vrstva pokožky, mazové žlázy, škára a podkožní vazivo Pomáhá udržovat stálou teplotu tělaCévy, které se v chladu zužují a v horku roztahují, potní žlázy, které vylučují pot a díky tomu se tělo ochlazuje Zásobárna energieTukový polštář podkožního vaziva Ovlivňuje vodní režim v tělePotní žlázy Sídlo smyslových orgánůNervová a smyslová zakončení pro vnímání tlaku, tahu, tepla, chladu, dotyku, bolesti Vstřebává látky mastíPokožka, cévy Vylučuje některé odpadní látky potemPotní žlázy


Stáhnout ppt "Trávicí soustava Práce s učebnicí str. 78 - 80. Trávicí soustava = svalová trubice, kt. Začíná dutinou ústní a končí řitním otvorem Funkce: Příjem potravy."

Podobné prezentace


Reklamy Google