Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Konstrukční úlohy Jednoduché konstrukce (střed a osa úsečky, osa úhlu, tečna)

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Konstrukční úlohy Jednoduché konstrukce (střed a osa úsečky, osa úhlu, tečna)"— Transkript prezentace:

1 Konstrukční úlohy Jednoduché konstrukce (střed a osa úsečky, osa úhlu, tečna)

2 Konstrukce osy a středu úsečky  Postup konstrukce: 1.Sestrojíme kružnici se středem v bodě A a poloměrem větším než je polovina délky úsečky AB. 2.Sestrojíme kružnici se stejným poloměrem a se středem v bodě B. 3.Průsečíky kružnic označíme X, Y. 4.Osa o prochází body X a Y. 5.Střed S je průsečík osy o s úsečkou AB.

3 Konstrukce osy úhlu  Postup konstrukce : 1.Body X, Y jsou průsečíky ramen úhlu a kružnice se středem v bodě V a libovolným poloměrem r. 2.Sestrojíme kružnice se stejným poloměrem r a středem v bodě X a Y. 3.Průsečík kružnic označíme Z. 4.Osa o je přímka procházející body V a Z.

4 Thaletova kružnice  množina všech pravých úhlů, jejichž ramena procházejí dvěma body A, B  kružnice k s průměrem AB kromě bodů A, B  kružnice sestrojená nad přeponou AB pravoúhlého trojúhelníku ABC

5 Konstrukce tečen t z bodu TEČNA – kolmá k přímce, která prochází bodem dotyku a středem kružnice.  Postup konstrukce: 1.Sestrojíme střed L úsečky SA. 2.Nad průměrem SA narýsujeme Thaletovu kružnici k l (L;|SL|). 3.Průsečíky T 1 a T 2 kružnic jsou body dotyku obou tečen. 4.Přímky t 1 a t 2 jsou tečny kružnice k S, které procházejí bodem A.


Stáhnout ppt "Konstrukční úlohy Jednoduché konstrukce (střed a osa úsečky, osa úhlu, tečna)"

Podobné prezentace


Reklamy Google