Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 8 Tematický okruhTepelné jevy.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 8 Tematický okruhTepelné jevy."— Transkript prezentace:

1 ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 8 Tematický okruhTepelné jevy TémaVnitřní energie tělesa Název VY_32_INOVACE_10_26_vnitrni_energie_telesa Určení8. ročník AutorMgr. Tomáš Bobál VytvořenoListopad 2012 Anotace Určeno pro výuku a domácí přípravu žáků. Žák definuje vnitřní energii tělesa, pochopí, jak lze vnitřní energii měnit.

2 Vnitřní energie tělesa Zopakujme si: Tělesa a látky jsou složeny z atomů a molekul, které se neustále pohybují. Důkazy neustálého pohybu – Brownův pohyb a difúze. Rychlost pohybu atomů a molekul souvisí s teplotou tělesa – čím je teplota tělesa vyšší, tím rychleji se pohybují. Proč se cukr v horkém čaji rozpustí rychleji než ve studeném? Proč se cukr v horkém čaji rozpustí rychleji než ve studeném? Molekuly vody v horkém čaji, které narážejí na krystalky cukru se pohybují rychleji, než ve studeném čaji. Při nárazech se předává větší energie a proto je cukr v horkém čaji rozpuštěn rychleji. Molekuly vody v horkém čaji, které narážejí na krystalky cukru se pohybují rychleji, než ve studeném čaji. Při nárazech se předává větší energie a proto je cukr v horkém čaji rozpuštěn rychleji.

3 Vnitřní energie tělesa Atomy a molekuly v látce se pohybují - mají proto pohybovou energii. Atomy a molekuly v látce se pohybují - mají proto pohybovou energii. Atomy a molekuly v látce se mohou při různých situacích přitahovat nebo odpuzovat. Můžeme si představit mezi dvojicemi částic pružinky, které se mohou natahovat a stlačovat. Mají proto energii související s jejich vzájemnou polohou - polohovou energii. Atomy a molekuly v látce se mohou při různých situacích přitahovat nebo odpuzovat. Můžeme si představit mezi dvojicemi částic pružinky, které se mohou natahovat a stlačovat. Mají proto energii související s jejich vzájemnou polohou - polohovou energii. Pokusme se rukou stlačit houbu. Je zřejmé, že při stačení vykonáme práci (působíme silou po dráze). Vykonaná práce by se měla uložit do energie. Do jaké? Pokusme se rukou stlačit houbu. Je zřejmé, že při stačení vykonáme práci (působíme silou po dráze). Vykonaná práce by se měla uložit do energie. Do jaké?

4 Vnitřní energie tělesa Součet pohybových a polohových energií všech molekul v tělese se nazývá vnitřní energie tělesa. Součet pohybových a polohových energií všech molekul v tělese se nazývá vnitřní energie tělesa. Na čem závisí vnitřní energie?  více molekul v tělese → větší vnitřní energie  větší teplota tělesa → větší vnitřní energie  vnitřní energie závisí také na vzájemné poloze molekul v tělese

5 Vnitřní energie tělesa 1. Zahřátím – položíme hrnec s vodou na rozpálený vařič. Rozkmitané atomy vařiče narážejí do atomů hrnce, tím se zvýší jejich vnitřní energie a následně rozkmitané atomy hrnce narážejí do molekul vody, čímž se zvyšuje vnitřní energie vody. 1. Zahřátím – položíme hrnec s vodou na rozpálený vařič. Rozkmitané atomy vařiče narážejí do atomů hrnce, tím se zvýší jejich vnitřní energie a následně rozkmitané atomy hrnce narážejí do molekul vody, čímž se zvyšuje vnitřní energie vody. Jak můžeme zvýšit vnitřní energii tělesa např. vody v hrnci? 2. Působením síly, která koná práci – vodu mícháme šlehačem. Odporem prostředí se část pohybové energie přeměňuje na pohybovou energii molekul vody. 2. Působením síly, která koná práci – vodu mícháme šlehačem. Odporem prostředí se část pohybové energie přeměňuje na pohybovou energii molekul vody.

6 Vnitřní energie tělesa Jak můžeme zvýšit vnitřní energii kousku drátu? Vymysli co nejvíce způsobů. Jak můžeme zvýšit vnitřní energii kousku drátu? Vymysli co nejvíce způsobů. Kroucením Kroucením Průchodem el. proudu Průchodem el. proudu Zahřáním nad plamenem… Zahřáním nad plamenem… Kováním Kováním Ozářením Ozářením Třením Třením

7 Použité zdroje: 1.RAUNER, Karel, Josef PETŘÍK, Jitka PROŠKOVÁ a Miroslav RANDA. NAKLADATELSTVÍ FRAUS. Fyzika 8: učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia. 1. Plzeň: Fraus, 2006. ISBN 80-7238-525-9. 2.MICROSOFT CORPORATION. Obrázky a jiný obsah [online]. 2012 [cit. 2012-09-01]. Dostupné z: http://office.microsoft.comhttp://office.microsoft.com Vnitřní energie tělesa


Stáhnout ppt "ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 8 Tematický okruhTepelné jevy."

Podobné prezentace


Reklamy Google