Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Předizolované potrubí

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Předizolované potrubí"— Transkript prezentace:

1 Předizolované potrubí
Střední odborná škola Otrokovice Předizolované potrubí Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Jaroslav Dufka Dostupné z Metodického portálu ISSN:  , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Charakteristika DUM Název školy a adresa
Střední odborná škola Otrokovice, tř. T. Bati 1266, Otrokovice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/ /1 Autor Ing. Jaroslav Dufka Označení DUM VY_32_INOVACE_SOSOTR-In-Vy/3–SO-2/5 Název DUM Předizolované potrubí Stupeň a typ vzdělávání Středoškolské vzdělávání Kód oboru RVP 36-52-H/01 Obor vzdělávání Instalatér Vyučovací předmět Vytápění Druh učebního materiálu Výukový materiál Cílová skupina Žák, 17 – 18 let Anotace Výukový materiál je určený k výuce učitelem, případně jako materiál pro samostudium. Náplň: Používání předizolovaného potrubí v rozvodech dálkového vytápění a centralizovaného zásobování teplem, druhy předizolovaného potrubí Vybavení, pomůcky Dataprojektor Klíčová slova Potrubí jednoduché a twins, průměry a délky trubek, PUR pěna, elektricky vodivý drát, odbočky na potrubí, křížení a montáž Datum

3 Předizolované potrubí
Náplň výuky: Průměry, délky a použití Druhy předizolovaných trubek Odbočky na předizolovaném potrubí Křížení předizolovaného potrubí s jiným potrubím Montáž předizolovaného potrubí

4 Průměry, délky a použití
Předizolované potrubí se vyrábí a používá podle evropských norem a odvozených českých norem ČSN-EN 253, ČSN-EN 448, ČSN-EN 488, ČSN-EN 489 a ČSN-EN Vyrábí se o vnitřním průměru od 100 mm do 1000 mm. Délka trubek je 4, 5, 6, 10 a 12 metrů. Předizolované potrubí je odolné proti působení topného média o stálé provozní teplotě 148 ˚C, výrobci však nabízejí i nadstandardní provedení, kdy je díky speciálně zpracované PUR pěně tepelná odolnost zvýšena na 165 ˚C při životnosti potrubí až 30 let. Pro vyšší teploty se používá tepelní izolace z minerální vlny nebo vaty. Trubky se používají zejména pro bezkanálové rozvody v zemi u dálkového vytápění a centralizovaného zásobování teplem.

5 Druhy předizolovaných trubek
Dříve se vyráběly jen jednoduché konstrukce s jednou trubkou. Tato výroba začala před asi 50 lety, poprvé v Dánsku. Trubky se zdokonalovaly a stále zdokonalují. V současnosti se vyrábějí trubky jednoduché nebo zdvojené (twins). Trubky twins označují dvě trubky v nichž se vede horká, teplá nebo studená voda. Jednoduché i zdvojené trubky jsou opatřeny vodivým drátem. Pokud se drát roztrhne, přeruší se elektrický obvod. Je to první informace o tom, že se mohlo potrubí poškodit nebo může dojít k jeho poškození např. sedáním zeminy nebo mechanickým namáháním jakéhokoliv původu. Jednoduché i zdvojené trubky mají prostor mezi vnější a vnitřní trubkou vyplněny tepelně izolační polyuretanovou pěnou. Vyrábějí se také trubky s vakuovaným prostorem zvyšujícím tepelnou izolaci.

6 Obr. 1: Předizolované trubky
Vlevo jedna trubka, speciální konstrukce s vakuovaným prostorem Vpravo dvě trubky (odborný název TWINS) s elektrickým vodičem

7 Odbočky na předizolovaném potrubí
Předizolované potrubí na rozvodech se rozlišuje na hlavní (páteřní) a připojovací (odbočky). Hlavní potrubí bývá dlouhé stovky metrů v rozvodech u spotřebitelů a kilometry při rozvodu z tepláren. Odbočky na potrubí se montují vždy kolmo. Hlavní potrubí má vždy větší průměr. Např. v Baťově nemocnici (viz následující obrázky) se provádí rekonstrukce rozvodů od podzimu 2012 do léta Zde je průměr hlavního rozvodu 300 mm, odbočky do jednotlivých pavilonů jsou podle potřeby dodávek tepla od 80mm až do 150 mm. Odbočky se provádějí přivařením na hlavní rozvodné potrubí. Svařovat předizolované potrubí může každý svářeč, který má oprávnění ke svařování ocelových trubek.

8 Obr. 2: Odbočka na předizolovaném potrubí dálkové vedení

9 Křížení předizolovaného potrubí s jiným potrubím
Předizolované potrubí se vede v zemi v hloubce 30 cm až 80 cm pod povrchem. V této hloubce může být vedeno také potrubí plynové, rozvody elektřiny a další rozvody. Potrubí nebo kabely se mohou křížit. Vedení jednotlivých potrubí či kabelů se míjejí v předepsané vzdálenosti podle příslušných norem nebo předpisů. Vzhledem k hmotnosti trubek, kabelů a zeminy se na potrubí vedeno níže pokládá vrstva materiálu, který má zabránit případnému dotýkání kabelů a trubek. Veškerá vedení všech potrubí a kabelů se musí zakreslit, v zemi stále přibývají nová vedení. Po montáži se na elektrokabely pokládají plastové fólie s bleskem, na jiné podzemní vedení ochranné fólie nebo dokonce cihly.

10 Obr. 3: Křížení předizolovaného potrubí dálkového vytápění s jiným potrubím

11 Montáž předizolovaného potrubí
Montážní práce se mohou provádět pouze podle řádné a úplné výkresové dokumentace. Ve výkresech je přesně vymezena trasa vedené potrubí, umístění a rozměry kompenzátorů a další objekty na potrubním vedení. Postup práce, druhy spojů a další podrobnosti k montáži uvádí technická zpráva. Tento dokument je nedílnou součástí výkresů a montážní pracovníci s ním musí být podrobně seznámeni a musí všemu porozumět. Vnitřní trubky předizolovaného potrubí jsou vždy z nízkouhlíkaté oceli a svařují se bez potíží. Obě svařované trubky musí mít konce v délce nejméně 15 cm bez izolace. Po svaření trubek se sváry překontrolují a tepelná izolace dodělá.

12 Obr. 4: Montáž předizolovaného potrubí

13 Kontrolní otázky: Co je předizolované potrubí?
Jaké jsou druhy předizolovaného potrubí? V jaké hloubce se potrubí vede? V jakých průměrech a délkách se trubky vyrábějí? Jak se dělá montáž potrubí?

14 Seznam obrázků: Obr. 1: vlastní Obr. 2: vlastní Obr. 3: vlastní

15 Seznam použité literatury:
[1] Štěchovský, J.: Vytápění pro střední školy se studijním oborem TZB. Praha, Sobotáles ISBN: [2] anonym, firemní web CZTeplo, s.r.o., [vid ], dostupné z:

16 Děkuji za pozornost 


Stáhnout ppt "Předizolované potrubí"

Podobné prezentace


Reklamy Google