Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Funkce peněz Petr Machala. 1.K čemu slouží peníze? 2.Proč jsou pro lidi takovou motivací? 3.Co je to naturální směna? 4.Co jsou bankocetle? 5.Co je to.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Funkce peněz Petr Machala. 1.K čemu slouží peníze? 2.Proč jsou pro lidi takovou motivací? 3.Co je to naturální směna? 4.Co jsou bankocetle? 5.Co je to."— Transkript prezentace:

1 Funkce peněz Petr Machala

2 1.K čemu slouží peníze? 2.Proč jsou pro lidi takovou motivací? 3.Co je to naturální směna? 4.Co jsou bankocetle? 5.Co je to zlatý standard? Co jsme se posledně učili?

3 K čemu slouží peníze? Jaká je jejich funkce?

4 umožňují nám směnu statků a služeb míra ocenění statků, služeb a práce uchovatel hodnot (problémem je inflace) K čemu nám tedy peníze slouží? Zkuste srovnat bez využití peněz židli, na které sedíte a vaši svačinu?

5 legální platidlo vydává vláda je spojeno s ochotou ostatních ekonomik, že je přijmou podoba papírového oběživa, mincí, zápisů na bankovních účtech peněžní oběh je založen na neplnohodnotných penězích Kdo vydává legální platidlo? Na čem je založen peněžní oběh?

6 1.Směna (transakční) nutnost zajišťovat penězi směnu Jaké motivy ovlivňují poptávku lidí po penězích? Jaká je hudba budoucnosti? Bezhotovostní peníze?

7 2.Opatrnostní peněžní zásoba pro případ neočekávaných událostí nemoc, předčasný důchod, živelná pohroma…

8 3.Finanční peníze jako jedna z forem bohatství

9 množství peněz v oběhu je závislá na regulaci vlády a centrální banky, na vývoji úrokových sazeb Co je to nabídka peněz? Proč je v r. 2010 nízká úroková sazba?

10 Znáte všechny pojmy? (najděte správné dvojice) měnasoupis kurzů měn k určitému datu měnový kurzbankovky a mince jiného státu kurzovní lístekpeněžní soustava státu valutaoficiální snížení kurzu devizavyjádřen v peněžní jednotce jiného státu devalvacepohledávky, bezhotovostní peníze jiného státu

11 Po které měně je největší poptávka a proč? EXCHANGE s.r.o.

12 Děkuji za pozornost.


Stáhnout ppt "Funkce peněz Petr Machala. 1.K čemu slouží peníze? 2.Proč jsou pro lidi takovou motivací? 3.Co je to naturální směna? 4.Co jsou bankocetle? 5.Co je to."

Podobné prezentace


Reklamy Google