Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Peníze a cena Milena Tichá Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpo č tu Č R. Provozováno Výzkumným.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Peníze a cena Milena Tichá Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpo č tu Č R. Provozováno Výzkumným."— Transkript prezentace:

1 Peníze a cena Milena Tichá Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpo č tu Č R. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Peníze Mají významnou úlohu v tržním hospodářství: Zprostředkují směnu zboží Usnadňují fungování trhu Doplň …

3 Vznik peněz Vznikají s rozvojem směny zboží Naturální směna Z – Z Vznik peněz Z – P – Z Z = zboží P = peníze – prostředník směny zboží

4 Vývoj peněz Zbožové peníze Zlaté (stříbrné) mince Papírové peníze (bankovky) za Au směnitelné Peníze nesměnitelné za Au Bezhotovostní peníze (jejich forma – elektronické peníze) Uveď jejich konkrétní podoby Kde se s nimi setkáváš?

5 Definice peněz Jakýkoliv prostředek směny, který je všeobecně přijímán při placení za zboží a služby, nebo při úhradě dluhů

6 Vlastnosti peněz Všeobecnost Důvěryhodnost Vysvětli výše uvedené vlastnosti peněz. Vysvětli význam uvedených vlastností peněz.

7 Funkce peněz Prostředek směny (Z – P – Z) Uchovatel hodnoty Zúčtovací jednotka Vysvětli tyto funkce peněz. Uveď, jak je prakticky využíváš.

8 Cena Peněžní částka sjednaná při nákupu a prodeji zboží

9 Peněžní trh Na peněžním trhu se setkáváme s: nabídkou peněz poptávkou po penězích cenou peněz - úrokem

10 Peněžní trh Nabídku peněz tvoří věřitelé Poptávku po penězích tvoří dlužníci Cena peněz – úrok – se tvoří pod vlivem nabídky a poptávky po penězích

11 Peněžní trh - graf

12 Peněžní trh – vysvětlivky ke grafu i - úrok (cena peněz) – svislá osa M - množství peněz (nabízených, požadovaných) – vodorovná osa MS - nabídka peněz (věřitelé) křivka nabídky peněz MD - poptávka po penězích (dlužníci) křivka poptávky po penězích

13 Úkol – odvoď z grafu Jaký je vztah mezi úrokem a množstvím nabízených peněz? Přímo úměrný Nepřímo úměrný (Vysvětli proč.)

14 Úkol – odvoď z grafu Jaký je vztah mezi úrokem a množstvím požadovaných peněz? Přímo úměrný Nepřímo úměrný (Vysvětli proč.)

15 Úkol – odvoď z grafu Jaký je úrok, když: množství nabízených peněz > množství požadovaných peněz? Vysoký Nízký

16 Úkol – odvoď z grafu Jaký je úrok, když: množství nabízených peněz < množství požadovaných peněz? Vysoký Nízký

17 Úkol Vyhledej definici úrokové míry. Uveď pramen (slovník, učebnice, web).

18 Úkol Vyhledej příklady aktuální úrokové míry (uveď pramen, banku a produkt). Posuď, je-li výhodnější být: dlužníkem věřitelem Svoje stanovisko zdůvodni.

19 LITERATURA KONEČNÝ, Bronislav - SOJKA, Milan: Malá encyklopedie moderní ekonomie. Praha: Libri, 1996. ISBN 80-85983-05-2. VLČEK, Josef a kol.: Ekonomie a ekonomika. Praha: ASPI, 2003. ISBN 80-86395-46-4. VLČEK, Josef a kol.: Ekonomie pro neekonomy. Praha: Codex Bohemia, 1998. ISBN 80-85963-66-3.


Stáhnout ppt "Peníze a cena Milena Tichá Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpo č tu Č R. Provozováno Výzkumným."

Podobné prezentace


Reklamy Google