Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Významné osobnosti fyziky a chemie

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Významné osobnosti fyziky a chemie"— Transkript prezentace:

1 Významné osobnosti fyziky a chemie
Galileo Galilei italský fyzik, astronom, matematik, zakladatel dynamiky a fyziky Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika ročník Jubilejní Masarykova základní škola a mateřská škola Sedliště

2 Galileo Galilei

3 Galileo Galilei se narodil 15. února 1564 v italské Pise.
Zemřel 8. ledna 1642 v Arcetri severně od Florencie. Mezi jeho úspěchy řadíme vylepšení dalekohledu, rozmanitá astronomická pozorování, první z Newtonových zákonů pohybu a účinnou podporu Koperníka. Často je uváděn jako „otec moderní astronomie“, „otec moderní fyziky“ a dokonce „otec vědy“.

4 Galileovo dílo je považováno za nejvýznamnější průlom od dob Aristotelových.
Navíc jeho konflikt s římskokatolickou církví je brán jako nejvýznamnější příklad počátečního konfliktu náboženství a svobodné mysli, zvláště vědou v západní společnosti. Svůj první objev uskutečnil v roce 1583. Zjistil, že doba kyvu kyvadla nezávisí na jeho hmotnosti a velikosti rozkyvu, ale mění se pouze s délkou kyvadla. Tím umožnil sestrojit první přesné hodiny.

5 V roce 1586 popsal ve spise La bilancetta váhy
V roce 1586 popsal ve spise La bilancetta váhy. Prototyp teploměru – termoskop – a stroj na zdvíhání vody zkonstruoval v roce 1593. V dopise ze dne 30. května 1597 reagoval na dílo svého mistra a přítele Jacopa Mezzoniho Srovnání Aristotela s Platonem a vyjádřil tu názor, že myšlenka KOPERNÍKOVA je více pravděpodobná než ARISTOTELOVA nebo PTOLEMAIOVA. V roce 1609 pobýval v Benátkách kde se dozvěděl o novince z Holandska – dalekohledu. Během krátké doby si sestrojil vlastní přístroj a jako první jej obrátil ke hvězdám.

6 21. srpna 1609 z vrcholku zvonice sv
21. srpna 1609 z vrcholku zvonice sv. Marka ukázal skupině benátských patricijů užití této skvělé věci. Přístroj nabídl vládě benátské jako vynikající vojenský prostředek. 7. ledna 1610 pozoroval okolo Jupitera tři hvězdy. Další den zjistil, že tyto hvězdy doprovází Jupiter a že zřejmě kolem něho obíhají. 10. ledna uviděl pouze dva a 13. ledna spatřil dokonce čtvrtý měsíček. Pojmenoval je Sierra Medicea – hvězdy Medičejské.

7 V současné době bylo dokázáno, že v Galileových denících je zakreslena i planeta Neptun 234 let před jejím objevem. Dalekohledem objevil další nevídané věci – krátery a pohoří na Měsíci, stálice nepozorovatelné nevyzbrojeným okem, strukturu Mléčné dráhy, přesvědčil se o oběhu Venuše kolem Slunce, o rotaci Slunce, podobně Měsíce a Země, o nekonečnosti hvězdného vesmíru. V roce 1613 prokázal, že sluneční skvrny se nacházejí v blízkosti povrchu Slunce a souvisejí s ním. Podle rychlosti přemísťování na slunečním povrchu určil dobu rotace Slunce.

8 7. února 1615 napsal otec Lorini oficiální udání týkající se Galileiho učení.
Koperníkovo dílo bylo církví schváleno, problémem byl výklad Písma, do kterého se koperníkovci pustili. Rozbíhal se první protigalileovský proces. Galileo však nakonec odsouzen nebyl. 24. února 1616 byla svatým oficiem zakázána dvě tvrzení Koperníkovy teorie: a) Slunce je ve středu světa a je zcela nehybné b) Země není ve středu světa ani není nehybná. Galilei se přesto nevzdával a celých šest let pracoval na další knize.

9 Knihu v roce 1630 dopsal a po dvouletém jednání s církví a církevními revizory v roce 1632 vydal ve Florencii pod názvem Dialog o dvou nejvýznamnějších systémech světa. Téměř rok po vydání Dialogů se začala do Říma šířit udání. 22. června 1633 stanul skoro sedmdesátiletý Galileo Galilei před soudem jako podezřelý z kacířství. Církev ho opět přivedla k pokoření a popření objevů. Musel podepsat odvolání.

10 Pod rozsudek Svatého oficia napsal: “Já, Galileo Galilei, jmenovaný, jsem odpřísáhl a slíbil tak, jak bylo uvedeno; na důvěryhodnost toho vlastní rukou jsem podepsal tuto listinu a přečetl jsem ji slovo za slovem v klášteře Minerva 22. června.“ Rozsudek podepsalo jen sedm z deseti kardinálů. Byl odsouzen k formálnímu vězení v paláci svatého oficia po dobu, kterou svaté oficium uzná za vhodné. Těsně před smrtí prý prohlásil památný výrok „Eppur si muove“ („A přede se točí“). Definitivní konec sporu Galileiho s církví byl učiněn až 31. října 1992, kdy papež zrušil rozsudek, který nad Galileim vyhlásila inkvizice.

11 Galileovy poznámky a náčrt slunečních skvrn.

12 Galileo předvádí dalekohled
Schéma sluneční soustavy podle Galileiho

13 Galileo Galilei před římským inkvizičním soudem

14 Zdroje: www.makezineblog.files.wordpress.com www.nd.edu


Stáhnout ppt "Významné osobnosti fyziky a chemie"

Podobné prezentace


Reklamy Google