Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mikuláš Koperník – astronom matematik právník

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mikuláš Koperník – astronom matematik právník"— Transkript prezentace:

1 Mikuláš Koperník 19.2. 1473 – 24.5. 1543 astronom matematik právník
lékař

2 Mikuláš Koperník narodil se v Polsku byl poddaným polského krále
Soudobí vědci ho považovali za polského astronoma Dedikoval svá díla polskému králi jeho matka byla původem Němka původ otce je sporný příjmení Koperník může pocházet od dolnoněmeckého Kopper (měď). Má ale polskou koncovku „-nik“. nejsou důkazy, že uměl polsky

3 Mikuláš Koperník Díky úsilí strýce ukončil v roce 1491 farní školu sv. Jana v Toruni a zahájil studia na krakovské univerzitě. Mikuláš Koperník si opatřil ve Fromborku dům v místě příznivém k astronomickým pozorováním, kde vybudoval pozorovatelnu a shromáždil astronomické přístroje. V roce 1514 začal psát první knihu De Revolutionibus Orbium Coelestium.

4 Mikuláš Koperník V roce 1533 byly Koperníkovy názory v rukopise jeho díla De Revolutionibus předneseny papeži Klemensovi VII. V roce 1537 je králem potvrzen jako jeden ze čtyř kandidátů na biskupa warminského. V Basileji vyšlo v roce 1541 tiskem druhé vydání Narratio prima, Koperník vykonal své poslední astronomické pozorování v životě (zatmění Slunce).

5 Mikuláš Koperník planeta Země se točí kolem Slunce pohyby planet
Co objevil?? Otáčení Země okolo Slunce planeta Země se točí kolem Slunce pohyby planet

6 Mikuláš Koperník – z jeho knihy……
Žádný nebeský kruh neboli sféra nemá jediný střed. Všechny dráhy obklopují Slunce, jako by stálo v jejich středu. Všechen pohyb viditelný na nebi stálic není reálný, tak jak jej vidíme ze Země. Všechen pozorovaný pohyb Slunce nepřísluší jemu samému, nýbrž je důsledkem rotace Země a jejího pohybu po kruhové dráze kolem Slunce, který je vlastní všem planetám. A tak se Země pohybuje několikerým způsobem.

7 zdroj: www.converter.cz
Mikuláš Koperník Karolína Šabatková 9. A školní rok 2010/2011 zdroj:


Stáhnout ppt "Mikuláš Koperník – astronom matematik právník"

Podobné prezentace


Reklamy Google