Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název materiálu: ELEKTRICKÉ POLE – výklad učiva. Název dle číselného rozsahu: VY_32_INOVACE_219. Autor materiálu: Mgr. Bronislav Budík. Zařazení materiálu:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název materiálu: ELEKTRICKÉ POLE – výklad učiva. Název dle číselného rozsahu: VY_32_INOVACE_219. Autor materiálu: Mgr. Bronislav Budík. Zařazení materiálu:"— Transkript prezentace:

1 Název materiálu: ELEKTRICKÉ POLE – výklad učiva. Název dle číselného rozsahu: VY_32_INOVACE_219. Autor materiálu: Mgr. Bronislav Budík. Zařazení materiálu: o Vzdělávací oblast : Člověk a příroda. o Vzdělávací obor : Fyzika. o Tematický okruh: Síla – (elektrická síla / elektrické pole). o Ročník :6. Metodické pokyny:Jsou uvedeny na jednotlivých listech, u každého cvičení. Datum vytvoření: VY_32_INOVACE_219

2 ELEKTRICKÉ POLE Elektrické pole vytvářejí elektricky nabitá tělesa (elektrostatické pole) a tělesa, s elektrickým proudem. V okolí elektrických spotřebičů existuje také mag. pole – využití např ve sluchátkách, reproduktorech, elektromagnet…. Některá pevná tělesa můžeme pomocí tření zelektrovat (vlasy + hřebínek). Zelektrovaná tělesa mají na svém povrchu elektrický náboj, který působí přitažlivou silou na méně hmotná tělesa (např. na prach, papírky, polystyrenové kuličky…)

3 ELEKTRICKÉ POLE Rozeznáváme dva druhy elektrického náboje: Kladný (skleněná tyč + bavlna) Záporný (plastové pravítko + kožešina) Stejné náboje se odpuzují Různé náboje se přitahují

4 ELEKTROSTATICKÉ POLE Elektrostatické pole je elektrické pole, které vzniká v okolí nepohybujícího se elektrického náboje. Statickou elektřinu využíváme např. v kopírkách nebo v laserových tiskárnách. Bh_tisku Bh_tisku Někdy potřebujeme se statické elektřiny vyvarovat, proto předměty například uzemňujeme. Nebo při praní prádla se přidává silanizační přípravek, které zmenšuje vznik elektrostatického náboje a následné „lepení „se oděvu na končetiny apod…

5 ELEKTROSKOP

6 elektrický náboj přejde na tyč elektroskopu

7 ELEKTROSKOP stejné náboje se odpuzují pohyblivá ručička elektroskopu se vychýlí

8 ELEKTRICKÉ POLE Elektrostatický náboj můžeme přenést z tělesa na těleso. Např. jeho působení si můžeme znázornit na elektroskopu.


Stáhnout ppt "Název materiálu: ELEKTRICKÉ POLE – výklad učiva. Název dle číselného rozsahu: VY_32_INOVACE_219. Autor materiálu: Mgr. Bronislav Budík. Zařazení materiálu:"

Podobné prezentace


Reklamy Google