Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."— Transkript prezentace:

1 Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola hospodářská a lesnická, Frýdlant Bělíkova 1387, příspěvková organizace Šablona:III/2 Sada:VY_32_INOVACE_EK.2.07 Ekologická valence Vytvořeno: 02. 11. 2013 Ověřeno:05.11.2013Třída: ESO 2

2 Vzdělávací oblast:Odborné vzdělávání Předmět:Ekologie Ročník:2. ročník Autor:Bc. Kateřina Tymešová Časový rozsah:1 vyučovací hodina Pomůcky:dataprojektor, notebook Klíčová slova: stenoekní organismy, euryekní organismy, bioindikátor Anotace:Žák se z prezentace dozví vše podstatné o ekologické valenci. Prezentace se doporučuje používat společně s pracovními listy. Ekologická valence

3  tolerované rozmezí působení ekologických faktorů (míra tolerance)  široká ekologická valence – druhy tolerantní, málo citlivé, tzv. euryekní  úzká ekologická valence – velmi citlivé, snášejí malé rozpětí ekol. faktoru, tzv. druhy stenoekní  druhy nejlépe prospívají v optimu Zopakujte si, co jsou to ekologické faktory.

4 Gausova křivka ekologické valence – načrtněte jej do svých pracovních listů Říká, že život a růst organismů je limitován tím prvkem, kterého je nedostatek (je v minimu). Liebigův zákon minimaShelfordův zákon tolerance Uvádí, že každý organismus toleruje určité rozpětí faktorů (teplota, vlhkost, zástin, pH...), ve kterém může existovat Pokuste se uvést příklady k výše citovaným zákonům Co se stane, pokud podmínky klesnou pod minimální nebo stoupnou nad maximální hodnotu křivky?

5 DRUHY S ŠIROKOU EKOLOGICKOU VALENCÍ - EURYEKNÍ potkan (Rattus norvegicus) Bekyně velkohlavá (Lymantria dispar)

6 DRUHY S ÚZKOU EKOLOGICKOU VALENCÍ - STENOEKNÍ Koala medvídkovitá (Phascolarctos cinereus) Koniklec luční (Anemone pratensis) Plesnivec alpský (Leontopodium alpinum)

7 Bioindikátor je organismus podle jehož výskytu na určitém stanovišti se dokládá (indikuje) specifická vlastnost prostředí. Zejména rostliny a živočichové, jejichž požadavky na prostředí jsou dostatečně známé. citlivé bioindikátory, které z prostředí mizí i při nízkém zatížení toxickou látkou (např. epifytické lišejníky) kumulativní bioindikátory znečišťující látky přijímají z prostředí a hromadí ve svých tělech, aniž by došlo k jejich viditelnému poškození (řasy, plodnice kloboukatých hub, mechorosty)

8 Druhy organismů využitelné pro biomonitoring 5 kritérií pro bioindikátory: úzká ekologická valence přisedlí nebo málo pohybliví hojné druhy a nenáročný odběr vzorků akumulace nevede k úhynu dlouhověkost Lišejníky reagují na změny druhového složení lesů, znečištění ovzduší a změny klimatu vyhynutí v lese může indikovat například vysoké hodnoty oxidu siřičitého, některých dalších sirných sloučenin a oxidů dusíku. Rak říční je bioindikátorem čistoty vod. Uveďte příklady dalších bioindikátorů. Rak říční je bioindikátorem čistoty vod. Některé jiné organismy označuje jako invazivní, znamená to, že snadno pronikají do nových prostor a tam svou přítomností ohrožují původní ekosystémy. Jak toto souvisí s ekologickou valencí? Uveďte nějaké příklady.

9 Pokud není uvedeno jinak, jsou použité objekty vlastní originální tvorbou autora. Materiál je určen pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Veškerá vlastní díla autora (fotografie, videa) lze bezplatně dále používat i šířit při uvedení autorova jména. Použitá literatura http://www.scritube.com/limba/croata-sarbo-croata/Populace-demos-Spoleenstvo- cen3522635.php http://www.oskole.sk/wap/index.php?id_cat=55&new=4691


Stáhnout ppt "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."

Podobné prezentace


Reklamy Google